نگاهی به زندگی و آثار زیدی اسمیت، چارلز دیکنزِ دنیای امروز

نگاهی به زندگی و آثار زیدی اسمیت، چارلز دیکنزِ دنیای امروز

کلیات

نام کامل: زیدی آدلین اسمیت (معروف به زیدی اسمیت یا زادی اسمیت)

تولد: لندن، بریتانیا، 1975

وفات: –

ژانر: رمان، داستان‌کوتاه، جستارنویسی

الگوها: ولادیمیر نابوکف، ای ام فورستر، دیوید فاستر والاس، چارلز دیکنز، پی.جی.وودهاوس، مارتین ایمیس، سلمان رشدی، فرانتس کافکا، ریموند کارور، فیلیپ راث، هنیف قریشی، زورا نیل هرستون

آثار برجسته: «دندان‌های سپید»، «دربارۀ زیبایی»، «امضافروش»

معرفی زیدی اسمیت

زیـدی اسمـیت نویسندۀ بریتانیایی است که به کاوش مضامینی همچون نژاد، مذهب و هویت فرهنگی و شخصیت‌های عجیب و دیالوگ‌های منحصربه‌فرد شهرت دارد. اسمیت با انتشار اولین رمانش «دندان‌های سپید» در سال 2000 به شهرت رسید. این رمان جوایز زیادی را برای اسمیت به ارمغان آورد.

زیــدی اسمیـت

دوران نویسندگی زیدی اسمیت

اسمیت در کودکی به نوشتن شعر و داستان مشغول شد و بعدها در دانشگاه کمبریج ادبیات انگلیسی خواند. همانجا بود که نوشتن «دندان‌های سپید» را آغاز کرد و در سن بیست‌ویک سالگی نسخۀ اولیۀ آن را به ایجنت ادبی داد. طولی نکشید که همه خواهان رمانش شدند و سرانجام آن را به هیمیش همیلتون فروخت. تکمیل این رمان چندین سال طول کشید و سرانجام در سال 2000 منتشر شد و با استقبال فوق‌العاده‌ای از سوی منتقدان و مخاطبان روبه‌رو شد.

رمان «دندان‌های سپید»

داستان «دندان‌های سپید» در محلۀ کارگرنشینی در لندن است و داستان دو دوست صمیمی، آرچی جونز (مرد بخت‌برگشتۀ انگلیسی که رمان با قصد خودکشی‌اش آغاز می‌شود) و صمد اقبال (مسلمان بنگالی که ادغام در جامعۀ بریتانیا برایش مشکل است) را نشان می‌دهد. ماجرای داستان پنجاه سال طول می‌کشد و سختی‌های خانواده‌هایشان را نشان می‌دهد، از این جهت بعضی منتقدان او را چارلز دیکنز مدرن می‌دانند. این اثر بلندپروازانه جوایز مختلفی از جمله جایزۀ ویتبرد در ردۀ بهترین رمان نخست (2000) را به خود اختصاص داد و فینالیست جایزۀ ملی حلقۀ منتقدین کتاب و جایزۀ اورنج شد.

آثار زیدی اسمیت

رمان‌ها

دندان‌های سپید (2000)

امضافروش (2002)

دربارۀ زیبایی (2005)

ان دبلیو (2012)

وقت تغییر (2016)

مجموعه‌داستان‌ها

مارتا و هان‌ول (2005)

وحدت بزرگ: مجموعه‌داستان (2019)

اگر هریک از آثار زیدی اسمیت را خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *