معرفی پنج فیلم و سریال برگرفته از آثار توماس هاردی، نویسندۀ انگلیسی

معرفی پنج فیلم و سریال برگرفته از آثار توماس هاردی، نویسندۀ انگلیسی

کلیات

نام کامل: توماس هاردی

تولد: دورست، انگلیس، 1840

وفات: 1928

ژانر: رمان، داستان‌کوتاه، شعر

الگوها: چارلز دیکنز، ویلیام شکسپیر، جان میلتون، امیلی برونته، شارلوت برونته، چارلز داروین، آرتور شوپنهاور، توماس گری، جرج مردیت

معرفی تامس هاردی

توماس هاردی رمان‌نویس و شاعر انگلیسی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بود. این نویسندۀ رئالیست یا دقیق‌تر بگوییم ناتورالیست، دیدگاه بسیار تاریک و بدبینانه نسبت به انسان را در آثار خود نشان می‌دهد و انسان را بازیچۀ دست سرنوشتی شوم به تصویر می‌کشد. از رمان‌های مشهور هاردی می‌توان به «شهردار کاستربریج»، «به دور از مردم شوریده»، «تس از خانوادۀ دوربرویل» و «جود گمنام» اشاره کرد. در این مطلب قصد دارم پنج فیلم و سریال برگرفته از آثار توماس هاردی را معرفی کنم.

توماس هاردی، نویسندۀ انگلیسی

شمارۀ 1: به دور از جماعت شوریده (Far From the Madding Crowd) محصول سال 1967

این فیلم از بهترین اقتباس‌های سینمایی برگرفته از آثار هاردی به شمار می‌آید. کارگردان این فیلم جان شلسینگر است و بازیگرانی همچون جولی کریستی و آلن بیتس در آن ایفای نقش می‌کنند. داستان دربارۀ دختری جوان است که ناگهان مزرعۀ بزرگی به ارث می‌برد و سه مرد بسیار متفاوت هواخواه او می‌شوند. این فیلم نامزد یک اسکار و جوایز متعددی دیگری شده بود.

پوستر فیلم به دور از جماعت شوریده

شمارۀ 2: جود (Jude) محصول 1996

این اثر برگرفته از مشهورترین رمان توماس هاردی یعنی «جود گمنام» است. کارگردان این فیلم مایکل وینترباتم و فیلم‌نامه‌نویس آن حسین امینی است. بازیگرانی همچون کریستوفر اکلستون و کیت وینسلت در فیلم «جود» ایفای نقش می‌کنند. این فیلم نیز مانند رمان منبعش بسیار تلخ و دردناک است. داستان دربارۀ جود است، پژوهشگری آزاداندیش که قصد دارد اصالت طبقۀ کارگری‌اش را پشت‌سر بگذارد، اما هرگز موفق به این کار نمی‌شود. تراژدی جود مضامینی همچون بی‌خانمانی و فقر گرفته تا اختلاف طبقاتی و … را به تصویر می‌کشد.

پوستر فیلم جود با بازی کیت وینسلت

شمارۀ 3: به دور از جماعت شوریده (Far From the Madding Crowd) محصول سال 2015

این هم اقتباسی جدیدتر از رمان «به دور از جماعت شوریده» که در سال 2015 با کارگردانی توماس وینتربرگ و درخشش کری مولیگان، ماتیاس خونارتس و تام استوریج اکران شد. از نکات قابل‌توجه این فیلم، بازی زیبای کری مولیگان در نقش بثشیبا است که بهترین شکل زمخت‌صفتی روستایی با زیبایی کم‌نظیرش ترکیب می‌کنند.

تصویری از فیلم به دور از جماعت شوریده

شمارۀ 4: تس از خانوادۀ دوربرویل (Tess of D’Urbervilles) محصول سال 2008

این مینی‌سریال چهارقسمتی را کمپانی بی‌بی‌سی در سال 2008 منتشر کرد و دو نفر از بازیگران موفق این نسل یعنی جما آرترتون و ادی ردمین در آن ایفای نقش می‌کنند. کارگردان این سریال دیوید بلر است و با وجود بعضی انتقادات که نسبت به سریال شده، تماشای آن خالی از لطف نیست.

پوستر سریال تس از خانوادۀ دوربرویل

شمارۀ 5: شهردار کاستربریج (Mayor of Casterbridge) محصول سال 2003

داستانی زیبا از حسادت و عشق و حسرت که دیوید تاکر کارگردان انگلیسی آن را به بهترین شکل بر روی پرده آورده است. در این فیلم سه‌ساعته، بازیگرانی همچون کیه‌ران هایندز و جولیت آبری ایفای نقش می‌کنند. داستان دربارۀ شهردار مایکل هنچارد است که در حالت مستی عصبی می‌شود و در بازار مکاره‌ای همسر و فرزندش را به مزایده می‌گذارد.

پوستر فیلم شهردار کاستربریج

اگر شما هم فیلمی برگرفته از آثار توماس هاردی دیده‌اید یا رمان‌های این نویسندۀ انگلیسی را خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *