زوال یک خاندان: نگاهی به رمان «خشم و هیاهو» اثر ویلیام فاکنر

زوال یک خاندان: نگاهی به رمان «خشم و هیاهو» اثر ویلیام فاکنر

کلیات

نام اثر و نویسنده: «خشم و هیاهو» اثر ویلیام فاکنر (آمریکا)

عنوان اصلی: The Sound and the Fury

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 366

سال انتشار اولیه: 1929

معرفی رمان «خشم و هیاهو»

«خشـم و هیاهو» چهار رمان و از معروف‌ترین آثار ویلیام فاکنر، نویسندۀ سرشناس آمریکایی، است. این اثر سبک‌های روایی مختلفی دارد که از آن می‌توان به جریان سیال ذهن اشاره کرد. گفتنی است این اثر در ابتدا به موفقیتی نرسید، اما چندی بعد که فاکنر ششمین رمانش یعنی «حریم» را (که به اذعان خودش فقط برای پول نوشته شده بود) نوشت، این اثر با فروش خوبی روبه‌رو شد و با رقم‌خوردن شهرت فاکنر، «خشم و هیاهـو» نیز مورد توجه دوباره‌ای قرار گرفت.

خلاصۀ داستان «خشم و هیاهو»

این رمان داستان زوال و فروپاشی خانوادۀ اشرافی کامپسون را به تصویر می‌کشد که از زاویه‌دیدهای متعددی روایت می‌شود. این رمان چندی از به‌یادماندنی‌ترین شخصیت‌های ادبیات را در خود دارد: کدی زیبا و یاغی، بنجی عقب‌مانده، کوئنتین روان‌پریش و … صداها و کنش‌های این شخصیت‌ها در کنار یکدیگر، شاهکار فاکنر را رقم می‌زند.

ویلیام فاکنر، خالق رمان خشـم و هـیاهو

ساختار رمان «خشم و هیاهو»

این اثر از چهار بخش تشکیل شده که هرکدامشان از یک زاویۀ دید است و بر درون‌مایه‌ها و پیشامدهای متفاوتی تمرکز دارد. ساختار طبیعتاً غیرخطی است و غیرقابل‌اعتماد بودن راوی‌ها نیز بر این پیچیدگی می‌افزاید. اما با وجود تمام موارد یادشده، هرچه کتاب جلوتر می‌رود و اتفاقاً رویدادهای مشترکی هم میان روایت‌های مختلف پدیدار می‌شود، خواننده هرچه بهتر در جریان اتفاقات قرار می‌گیرد.

جایگاه ادبی این رمان

«خشم و هیاهو» را از آثار تأثیرگذار ادبیات به شمار می‌آورند. به خاطر همین رمان، فاکنر را از این جهت ستوده‌اند که توانسته فرایند فکری ذهن انسان را بازآفریند. درضمن این اثر را از برجسته‌ترین نمونه‌های تکنیک ادبی جریان سیال ذهن می‌دانند. «خشـم و هیـاهو» تأثیر زیادی در اختصاص جایزۀ نوبل ادبیات به فاکنر داشت و علاوه‌بر‌این، در سال 1998، کتابخانۀ مدرن آن را در رتبۀ ششم صد رمان برتر انگلیسی‌زبان در قرن بیستم قرار داد.

اقتباس سینمایی

تا کنون دو فیلم از روی این رمان ساخته شده: یکی در سال 1959 به کارگردانی مارتین ریت و دیگری در سال 2014 به کارگردانی جیمز فرانکو. هردو فیلم، همان عنوان رمان (The Sound and the Fury) را دارند.

تصویری از فیلم خشـم و هـیاهو به کارگردانی جیمز فرانکو

اگر این اثر جذاب را خوانده‌اید یا فیلم آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *