نگاهی به رمان «مردی که می‌خندد» اثر جاودان ویکتور هوگو

نگاهی به رمان «مردی که می‌خندد» اثر جاودان ویکتور هوگو

کلیات

نام اثر و نویسنده: «مردی که می‌خندد» اثر ویکتور هوگو (فرانسه)

عنوان اصلی: L’Homme qui rit

زبان اصلی: فرانسوی

صفحات: 670

سال انتشار اولیه: 1869

معرفی رمان «مردی که می‌خندد»

«مردی که میخندد» رمانی از ویکتور هوگو، نویسندۀ فرانسوی است که در آوریل 1869 منتشر شد. گرچه ویکتور هوگو را عمدتاً با رمان «بینوایان» می‌شناسیم، کتاب «مردی که می‌خندد» نیز جزء شاهکارهای او به شمار می‌آید. داستان کتاب مربوط به دهه‌های پایانی قرن هفدهم و دهۀ نخست قرن هجدهم است و اشراف و نجیب‌زادگان انگلستان را به‌شکل جماعتی ظالم و تشنۀ قدرت به تصویر می‌کشد. ویکتور هوگو قصد داشت با این بازنمایی، اوضاع فرانسه را به شکل مستقیم نشان دهد.

کتاب دربارۀ جوان نجیب‌زاده‌ای به نام گوئین‌پلین است که در کودکی به دستور پادشاه صورتش را دفرمه کرده‌اند. این جوان به همراه محافظ و همدمش (فیلسوف دوره‌گردی به نام اورسوس) و دخترکی که هنگام طوفان نجات داده راهی سفری می‌شوند. یکی از ماندگارترین تصاویر این رمان، چهرۀ دفرمۀ گوئین‌پلین است که خنده‌ای همیشگی بر آن نقش بسته است. رمان نام‌برده الهام‌بخش هنرمندان، نمایشنامه‌نویسان و فیلم‌سازان زیاده شده است.

این رمان ابتدا با استقبال خوبی مواجه نشد، ولی امروزه یکی از برترین آثار ویکتور هوگو به شمار می‌آید.

Victor Hugo
ویکتور هوگو

مضامین کتاب «مردی که می‌خندد»

یکی از بخش‌های مشهور کتاب آنجاست که گوئین‌پلین در برابر لردها سخنرانی می‌کند: «من یک نمادم. ای ابلهان قدرتمند، چشمانتان را باز کنید. من نمایندۀ همه‌ام. من تجسم نسل بشرم، در آن قامتی که اربابانش از آن ساخته‌اند».

ویکتور هوگو با این تشبیه، نقص عضو یک انسان را با تجربۀ تمام بشر مقایسه می‌کند و ضمن انتقاد از ستم اشراف، مردم عادی را هم به باد نکوهش می‌گیرد که به‌جای تلاش و مبارزه، ترجیح می‌دهند بخندند.

اقتباس سینمایی

این اثر ویکتور هوگو تا کنون بارها در قالب فیلم، تئاتر و کمیک مورد اقتباس قرار گرفته است. از برجسته‌ترین اقتباس‌های سینمایی این فیلم می‌توان به فیلم بلژیکی با همین نام (محصول سال 2012) به کارگردانی ژان-پیر آمری اشاره کرد. از بازیگران این فیلم می‌توان به ژرار دوپاردیو در نقش اورسوس و مارک-آندره گروندن در نقش گوئین‌پلین اشاره کرد.

The Man Who Laughs Movie
پوستر فیلم بلژیکی مردی که می‌خندد

اگر شما هم این رمان را خوانده‌اید یا هریک از اقتباس‌های آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *