در دنیایی زن‌ستیز: نگاهی به رمان «سرگذشت ندیمه» اثر مارگارت آتوود

در دنیایی زن‌ستیز: نگاهی به رمان «سرگذشت ندیمه» اثر مارگارت آتوود

کلیات

نام اثر و نویسنده: «سرگذشت ندیمه» اثر مارگارت آتوود (کانادا)

عنوان اصلی: The Handmaid’s Tale

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 311

سال انتشار اولیه: 1985

معرفی رمان «سرگذشت ندیمه»

«سرگذشت ندیمه» رمانی پادآرمان‌شهری از مارگارت آتوود، نویسندۀ کانادایی است. داستان این رمان در آینده‌ای نزدیک در منطقۀ نیو انگلند اتفاق می‌افتد که حکومتی به‌شدت پدرسالارانه، شبه‌مسیحی و تمامیت‌خواه به نام جلید، دولت آمریکا را سرنگون کرده و بر آن فرمانروایی می‌کند.

این رمان در سال 1985 «جایزۀ فرماندار کل» و در سال 1987 «جایزۀ آرتور سی کلارک» را به خود اختصاص داد و نامزد جوایز متعدد دیگر از جمله جایزۀ بوکر شد. رمان «وصیت‌ها» که مارگارت آتوود در سال 2019 منتشر کرد دنبالۀ «سرگذشت ندیمه» است.

مارگارت آتوود، خالق رمان سر‌گذشت ندیمه

خلاصۀ داستان

شخصیت اصلی و راوی این رمان زنی به نام آفرد است که عضو گروهی موسوم به «ندیمه‌ها» است. گروهی که به‌زور وادار به تولید فرزند برای «فرماندهان» (یعنی مردان طبقۀ حاکم) می‌شوند. ارزش این زنان فقط تا زمانی است که توانایی تولید فرزند دارند. اما آفرد خاطرات دورانی را در سر دارد که با شوهرش لوک زندگی می‌کرد، عاشق دخترش بود، شغل و پول و سواد داشت، اما حالا تمام این‌ها از دست رفته‌اند…

استقبال منتقدین

این رمانِ آتوود با استقبال گستردۀ منتقدین روبه‌رو شد و جایگاه او را به‌عنوان یکی از نویسندگان برجستۀ قرن بیستم رقم زد. این کتاب را هم به خاطر نوشتار قوی‌اش ستودند و هم محتوایش که بحث‌های داغی را در محافل داخل و خارج از دانشگاه‌ها برافروخت.

فیلم و سریال «سرگذشت ندیمه»

تا کنون یک فیلم معروف در سال 1990 بر اساس این رمان ساخته شده که کارگردانش فولکر شلوندورف است و ناتاشا ریچاردسون نقش آفرد را بازی می‌کند. فیلمنامۀ این اثر را هارولد پینتر نوشته است.

دیگر اقتباس مشهور این رمان، سریالی است که در سال 2017 استارت خورد. تولیدکنندۀ این فیلم بروس میلر است و الیزابت ماس و جوزف فاینز در آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

پوستر سریال برگرفته از این رمان

اگر رمان زیبای «سرگذشت ندیمه» را خوانده‌اید یا هریک از اقتباس‌های آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *