فقر و فروپاشی خانواده: نگاهی به رمان «خوشه‌های خشم» اثر جان اشتاین‌بک

فقر و فروپاشی خانواده: نگاهی به رمان «خوشه‌های خشم» اثر جان اشتاین‌بک

کلیات

نام اثر و نویسنده: «خوشه‌های خشم» اثر جان اشتاین‌بک (آمریکا)

عنوان اصلی: The Grapes of Wrath

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 480

سال انتشار اولیه: 1939

معرفی رمان «خوشه‌های خشم»

«خوشه‌های خشم» رمانی رئالیستی به قلم جان اشتاین‌بک نویسندۀ آمریکایی و برندۀ جایزۀ نوبل است. این کتاب دستاورد بزرگی برای اشتاین‌بک بود و علاوه بر دریافت جوایز متعدد از جمله جایزۀ ملی کتاب و جایزۀ پولیتزر، به‌عنوان یکی از دلایل اصلی اعطای جایزۀ نوبل ادبیات سال 1962 به جان اشتاین‌بک یاد شد.

خلاصۀ داستان

داستان در دوران رکود بزرگ اقتصادی رخ می‌دهد و مربوط است به خانوادۀ جودها که همگی کارگر مزرعه هستند و حالا به‌خاطر خشکسالی و مشکلات اقتصادی و دشواری‌های دیگر، کار خود را در زادگاهشان اوکلاهاما از دست داده‌اند و قصد مهاجرت دارند. ولی مرحله به مرحلۀ زندگی آن‌ها (و هزاران آمریکایی دیگر) با دشواری و سختی و مصیبت همراه است.

جان اشتاین‌بک، خالق رمان خوشه‌های خشم

برداشت منتقدان و مخاطبان

جان تیمرمن، پژوهشگر آثار اشتاین‌بک، تأثیر این کتاب را بدین شکل بیان می‌کند: «این اثر شاید پربحث‌ترین رمان آمریکایی قرن بیستم (در حوزۀ نقد، مرورنویسی و کلاس‌های دانشگاهی) باشد». این کتاب را امروزه از بزرگ‌ترین آثار ادبیات آمریکا به شمار می‌آورند.

پس از انتشار «خوشه‌های خشم»، هیاهوی زیادی در آمریکا به پا شد. این کتاب «پدیده‌ای در مقیاس ملی بود. کتاب ممنوع شد و شهروندان زیادی آن را سوزاندند؛ در رادیو ملی به بحث از آن پرداختند، اما مهم‌تر از همه، هزاران هزار نفر آن را خواندند». نیویورک تایمز این رمان را پرفروش‌ترین کتاب سال 1939 معرفی می‌کند به‌طوری که تا فوریۀ 1940، بیش از 430هزار نسخه از آن به چاپ رسیده بود.

کتاب «خوشه‌های خشم» ضمن دریافت جوایز مختلف که قبلاً اشاره شد، در لیست‌های مختلف کتاب‌های برتر نیز قرار گرفته است. از این میان می‌توان به فهرست «100 رمانی که همه باید بخوانند» به انتخاب دیلی تلگراف؛ «100 رمان برتر زبان انگلیسی از سال 1923 تا 2005» به انتخاب مجلۀ تایم و «100 کتاب برتر قرن بیستم» به انتخاب روزنامۀ فرانسوی لوموند اشاره کرد.

اقتباس سینمایی «خوشه‌های خشم»

در سال 1940 فیلمی به کارگردانی جان فورد بر اساس این کتاب ساخته و اکران شد. فیلم نیز به لحاظ ستایش و افتخارات کم از رمان ندارد. از این میان می‌توان به هفت نامزدی اسکار اشاره کرد که از میانشان دوتا (بهترین بازیگر مکمل زن، بهترین کارگردانی) را دریافت کرد. نقش تام جود را در این فیلم، هنری فوندا بازی می‌کند.

پوستر فیلم خوشه‌های خشم

اگر این اثر اشتاین‌بک را خوانده‌اید یا فیلم آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *