سقوط اربابان قدرت: نگاهی به رمان «سربازان سالامیس» اثر خاویر سرکاس

سقوط اربابان قدرت: نگاهی به رمان «سربازان سالامیس» اثر خاویر سرکاس

کلیات

نام اثر و نویسنده: «سربازان سالامیس» اثر خاویر سرکاس (اسپانیا)

عنوان اصلی: Soldados de salamina

زبان اصلی: اسپانیایی

صفحات: 210

سال انتشار اولیه: 2001

معرفی رمان «سربازان سالامیس»

«سربازان سالامیس» رمانی به قلم خاویر سرکاس، نویسندۀ زبردست اسپانیایی، است که در سال 2001 منتشر شد. این کتاب، که داستانی از جنگ داخلی اسپانیا را روایت می‌کند، مورد تحسین منتقدان این کشور قرار گرفت. و تا چندین ماه در صدر فهرست کتاب‌های پرفروش آن ماند. کتاب «سربازان سالامیس» جوایز متعددی را نیز به خود اختصاص داد که از آن‌ها می‌توان به جایزۀ مستقل رمان خارجی (انگلستان) و جایزۀ منتقدان (شیلی) اشاره کرد.

از ویژگی‌های جالب این کتاب، علاوه بر دربرداشتن اطلاعات تاریخی دربارۀ جنگ داخلی اسپانیا، می‌توان به حال‌وهوای تحقیقات ادبی اشاره کرد که در آن، راوی به دنبال کشف حقیقت یک داستان است و در این راه بحث‌هایی چند دربارۀ ماهیت داستان و ادبیات مطرح می‌شود.

خاویر سرکاس، نویسندۀ زبردست اسپانیایی

خلاصۀ داستان

در واپسین لحظات جنگ داخلی اسپانیا، نویسنده‌ای که از بنیان‌گذاران حزب فاشیست فرانکو است در آستانۀ کشته‌شدن است. اما به طرز معجزه‌آسایی به دل جنگل می‌گریزد. وقتی مخفیگاهش لو می‌رود و برای دومین بار رویاروی مرگ قرار می‌گیرد، این بار سربازی جمهوری‌خواه که آنجا را یافته دلش به حال او می‌سوزد و از جانش می‌گذرد. نویسنده به قهرمانی ملی تبدیل می‌شود و سرباز به دست فراموشی سپرده می‌شود. بیش شصت سال پس از پایان جنگ داخلی اسپانیا، خاویر سرکاس به کاوش حقیقت می‌پردازد تا مشخص شود قهرمان واقعی کیست.

اقتباس سینمایی «سربازان سالامیس»

در سال 2002، داوید تروئبا کارگردان اسپانیایی فیلمی با همین نام (Soldados de Salamina) بر مبنای این رمان ساخت. فیلم در سال 2003 اکران گشت و نامزد هشت جایزۀ گویا شد که یکی از آن‌ها (بهترین فیلم‌برداری) به آن تعلق گرفت.

پوستر فیلم سربازان سالامیس به کارگردانی داوید تروئبا

ترجمۀ فارسی

این کتاب را آقای محمد جوادی به فارسی ترجمه کرده و با همکاری نشر نیلوفر به انتشار رسانده است.

 

اگر این شاهکار ادبیات اسپانیا را خوانده‌اید یا فیلم آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *