شش نویسندۀ معاصر روسیه که باید آن‌ها را بیشتر شناخت

شش نویسندۀ معاصر روسیه که باید آن‌ها را بیشتر شناخت

روسیه ادبیاتی غنی دارد. از همان دوران طلایی ادبیات این کشور و ظهور ادیبانی همچون تولستوی، داستایفسکی، پاسترناک و امثالهم در قرن بیستم، شاهکارهایی متناسب با تمام سلایق و علایق خلق شده است. اتفاقاً اکثر ما ادبیات روسیه را با همین شخصیت‌ها می‌شناسیم، ولی واقعیت این است که این ذوق قوی ادبی تا به امروز هم ادامه یافته و ادبیات این کشور همچنان آثاری ارزشمند دارد که در اختیار علاقه‌مندان در سرتاسر جهان قرار دهد. در این مطلب به معرفی شش نویسندۀ معاصر روسیه می‌پردازم که باید بیشتر با آثارشان آشنا شد.

ویکتور پلوین

ویژگی شاخص داستان‌های ویکتور پلوین خرق عادت است. او در رمان‌هایش مؤلفه‌های علمی تخیلی، فرهنگ عامه و فلسفۀ شرقی را در هم می‌آمیزد تا آثار پست‌مدرن عجیبی را خلق کند. اولین رمانش به نام «اومون را» مورد استقبال منتقدین قرار گرفت و پلوین را نامزد جایزۀ بوکر روسیه کرد (جایزه‌ای که قبلاً هم برای شعرهایش دریافت کرده بود). «اومون را» داستانی بدیل دربارۀ برنامۀ فضایی روسیه و تفسیری دقیق از واقعیت دوران شوروی و پساشوروی است.

سومین رمان پلوین یعنی «نسل پی» بود که او را به شهرت رساند. این کتاب بیش از 3.5 میلیون نسخه در سرتاسر دنیا فروخت و نامزد جوایز متعددی شد. این کتاب شرحی بسیار توهم‌وار از گذار این کشور از شوروی به روسیۀ کاپیتالیست است. جالب اینجاست که پلوین فردی بسیار تودار است، به‌ندرت مصاحبه می‌کند و در رویدادهای ادبی حضور نمی‌یابد. سفرهای او عمدتاً به شرق دور است. داستان‌های پست‌مدرن پلوین واقعاً ارزش خواندن دارد.

ویکتور پلوین، نویسندۀ معاصر روس

لیودمیلا اولیتسکایا

خانم لیودمیلا اولیتسکایا از مشهورترین نویسندگان معاصر روسیه در سرتاسر دنیاست. او در سال 1943 در باشقیرستان به دنیا آمد، اما کمی بعد از جنگ، با خانواده‌اش به مسکو نقل‌مکان کرد. مدرک زیست‌شناسی‌اش را از دانشگاه مسکو گرفت و دو سال به‌عنوان کارشناس ژنتیک کار کرد. اولیتسکایا تا اواخر دهۀ 1980 چیزی چاپ نکرد. اولین کتبش تحت عنوان «سونیچکا» به محبوبیت بسیاری در کشور فرانسه رسید و جایزۀ معتبر مدیسی را به خود اختصاص داد. اولیتسکایا خود را به لحاظ فرهنگی و نژادی یهودی می‌داند، اما مذهب خود را مسیحیت به حساب می‌آورد (که برای یهودی‌تباران آن سرزمین چیز عجیبی نیست). داستان‌های او در مقایسه با ادبیات معمول روسیه خیلی بی‌پیرایه است و خبری از توصیفات بلند و دیالوگ‌های آن‌چنانی در آن نیست. با این حال، خواندن آثارش بسیار اعتیادآور است. اولیتسکایا یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های صحنۀ ادبی معاصر روسیه است.

لیودمیلا اولیتسکایا، نویسندۀ معاصر روس

بوریس آکونین شش نویسندۀ معاصر روسیه

بوریس آکونین از مشهورترین نویسندگان داستان‌های کارآگاهی در ادبیات معاصر روسیه است. مشهورترین اثر او مجموعه‌ای از رمان‌های تاریخی دربارۀ کارآگاهی به نام اراست فاندورین است. چهار جلد از این کتاب‌ها به فیلم‌های پرخرجی در سینمای روسیه تبدیل شده‌اند و نسخه‌های انگلیسی آن‌ها نیز در حال تولید است. بوریس آکونین مترجم انگلیسی و ژاپنی نیز هست. او مخالف حکومت کنونی روسیه است و از سال 2014 در فرانسه زندگی می‌کند. داستان‌های او سفری جذاب در مسکوی قرن نوزدهم است که خواننده را به دل تاریخ این شهر می‌برد.

بوریس آکونین، نویسندۀ معاصر روس

میخائیل شیشکین شش نویسندۀ معاصر روسیه

میخائیل شیشکین تنها نویسنده‌ای است که هر سه جایزۀ اصلی ادبیات روسیه را برده است: پرفروش‌ترین کتاب ملی، جایزۀ بیگ بوک و جایزۀ بوکر روسیه. نثر او گیراست و به مسائلی جهان‌شمول همچون عشق و مرگ و رستاخیز می‌پردازد. زبان موجز شیشکین را دنباله‌روی میراث پوشکین می‌دانند.

میخائیل شیشکین، نویسندۀ معاصر روس

دمیتری گلوخوفسکی

 گلوخوفسکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبیات معاصر در ژانر علمی‌تخیلی است. او با رمان «مترو 2033» به شهرت رسید، رمانی پساآخرالزمانی که در متروی مسکو اتفاق می‌افتد. اولین رمانش را در سال 2002 به صورت آنلاین منتشر کرد و در سال 2005 بود که نسخۀ چاپی آن منتشر شد. گلوخوفسکی دو پی‌آیند برای رمان مشهورش نوشته: «مترو 2034» و «مترو 2035». این مجموعه فوراً به پدیده‌ای جهانی تبدیل شد و امروزه مجموع آن را «جهان متروی 2033» می‌نامند. قضیه تا آنجا پیش رفته که بسیاری از نویسندگان از سرتاسر دنیا داستان‌هایی در دنیای مترو 2033 به این مجموعه اضافه می‌کنند. گلوخوفسکی ادبیات قرن بیست‌ویکم روسیه را به قدرتی دوچندان رسانده است.

دمیتری گلوخوفسکی، نویسندۀ معاصر روس

تاتیانا تولستایا

با وجود شباهت نام خانوادگی این نویسنده با لئو تولستوی، آنچه مهم‌تر بود این است که او در خانواده‌ای از نویسنده‌ها به دنیا آمد: پدربزرگ پدری‌اش الکسی تولستوی، پیشگام داستان علمی‌تخیلی در روسیه و خویشاوند ایوان تورگنیف بود، ستارۀ درخشان عصر طلایی ادبیات روسیه. خود تاتیانا تولستایا به یکی از مهم‌ترین نویسندگان دوره‌های پرسترویکا و دوران پساشوروی تبدیل شد. عشق او به زبان و استفاده‌ای از مؤلفه‌های سوررئال باعث مقایسۀ او با نابوکوف شده و علاقه‌اش به طبیعت و توجهش به جزئیات را با تورگنیف مقایسه کرده‌اند. تاتیانا تولستایا علاوه بر داستان‌نویسی، جستار هم می‌نویسد و در تلویزیون مجری‌گری می‌کند. او در برنامه‌هایش دربارۀ اوضاع روسیۀ مدرن صحبت می‌کند.

تاتیانا تولستایا، نویسندۀ معاصر روس

اگر کتابی از این شش نویسندۀ معاصر روسیه یا دیگر ادیبان این کشور خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *