در جستجوی خودشناسی: نگاهی به رمان «سیذارتا» از هرمان هسه

در جستجوی خودشناسی: نگاهی به رمان «سیذارتا» از هرمان هسه

کلیات

نام اثر و نویسنده: «سیذارتا» (سیدارتها) اثر هرمان هسه (آلمان)

عنوان اصلی: Siddhartha

زبان اصلی: آلمانی

صفحات: 150

سال انتشار اولیه: 1922

معرفی رمان «سیذارتا»

رمان «سیذارتا» را قبلاً در پست مربوط به «معرفی بیست رمان کلاسیک آلمان» و نیز در مطلبی دیگر با موضوع «معرفی ده کتاب کوتاه و جذاب» مختصراً معرفی کردم و در مطلبی دیگر دربارۀ فیلم برگرفته از آن نیز صحبت کردم. حالا قصد دارم در این مطلب مفصل‌تر دربارۀ این کتاب جذاب بنویسم.

این کتاب نهمین رمان و یکی از آثار شناخته‌شدۀ هرمان هسه است که سفر معنوی مردی جوان به نام سیذارتا را در جست‌وجوی خودشناسی به تصویر می‌کشد. سیذارتا در دوران گوتاما بودا زندگی می‌کند و در مقطعی از داستان با او و اندیشه‌اش آشنا می‌شود. این رمان زبانی دلنشین و شاعرانه دارد. هسه برای نوشتن بخش دوم این کتاب، گوشۀ انزوا گزید و خود را در کتب مقدس هندو و بودیستی غرق کرد تا به «کمالی» که در این رمان از آن سخن می‌گوید برسد.

جلد کتاب سیدارتها با ترجمۀ سروش حبیبی

خلاصۀ داستان «سیذارتا»

هنگامی که تصمیم به خواندن این رمان گرفتم، تنها چیزی که می‌دانستم این بود که زبانی دلنشین دارد و مضمونش خودشناسی است. از همان صفحات اول کتاب جذب ترجمۀ دلنشین آقای سروش حبیبی (با عنوان «سیدارتها») شدم. و علاوه بر زبان، بینش‌هایی ارائه‌شده در کتاب نیز برایم بسیار جالب بود. سیذارتا ابتدا شخصیتی کم‌وبیش مغرور دارد، اما طی سفرش به نقص‌های شخصیتش پی می‌برد و رفته‌رفته به تکامل می‌رسد.

مراحل مختلفی از زندگی سیذارتا را در این رمان می‌خوانیم. از ابتدا که شاگرد پدر برهمنش است، تا آنجا که نزد شمنان می‌رود و بعد که در مادیات و حرص و طمع غرق می‌شود. یکی از نکات جالب رمان قسمت‌هایی بود که نشان داد چطور آدمی که حتی به دنبال خودشناسی و کمال معنویات است می‌تواند در دام مادیاتی چون پول و شهوت بیفتد.

جذاب‌ترین فصل‌های کتاب به لحاظ بینش، یکی دو فصل آخر بود که نتیجۀ سفر سیذارتا را شرح می‌دهد و بیان می‌کند که هر تجربه‌ای در زندگی ارزش داشته و زمان با هیچ‌یک از این تجربیات هدر نرفته است.

هرمان هسه، خالق رمان سیدارتها

سخن پایانی

در میان این همه رمان‌های امروزی که به لحاظ محتوا زمین تا آسمان با کتاب «سیدارتها» تفاوت دارند، خواندن این رمان واقعاً حس خوبی داشت و این کار را به علاقه‌مندان به خودشناسی توصیه می‌کنم.

 

اگر شما هم این رمان جذاب را خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

2 thoughts on “در جستجوی خودشناسی: نگاهی به رمان «سیذارتا» از هرمان هسه

Reza yazdaniyan

Reply

از لحاظ محتوا شباهت بي اندازه اي بين اين رمان و كيمياگر پائولو كوئليو وجود دارد، اساسا جهان بيني ها مشابه ولي در دو قاب متفاوت بيان شده است كه جستجوي شگفت انگيز شخصيت داستان، سانتياگوي چوپان آقاي كوئيلو ،بي نهايت من رو متوجه داستان هزار و يك شب آقاي لوئيس خورخه بورخس كرد ولي قويا معتقدم رمان كيمياگر و شازده كوچولوي اگزوپري و سيدارتها هر سه به دنبال كشف برترين هاي وجودي در جايي غير از منبع آن هستند در حاليكه مدتها آن را داشته و نمي داستند، ولي با تمام شباهت هايي كه عرض كردم من رمان آقاي كوئيلو را در بيان بسيار قوي تر و قابل لمس تر از دو رمان ذكر شده مي دانم. اما خواندن هر سه اين اثر واقعا براي من جذاب و رشك برانگيز بود. رضا يزدانيان

December 24, 2020 at 3:01 pm

    shafieenasab

    Reply

    درود بر شما. بله، مضمون سفر خودشناسی یک ویژگی مشترک بین این سه اثر است. به نظر من وجه تمایز این سه اثر، تأکید بر زبان در سیذارتا (زبان شاعرانه) و شازده کوچولو (زبان کودکانه) و تأکید بر قصه‌گویی و پی‌رنگ در کیمیاگر است و شاید همین باعث می‌شود روایت کیمیاگر با زبانی خودمانی‌تر و تبعاً ملموس‌تر سروشکل بگیرد.

    December 25, 2020 at 10:40 am

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *