گمگشتگی در دنیایی مبهم: نگاهی به رمان «مه» اثر میگل دِ اونامونو

گمگشتگی در دنیایی مبهم: نگاهی به رمان «مه» اثر میگل دِ اونامونو

کلیات

نام اثر و نویسنده: «مه» اثر میگل دِ اونامونو (اسپانیا)

عنوان اصلی: Niebla

زبان اصلی: اسپانیایی

صفحات: 313

سال اولیۀ انتشار: 1914

معرفی رمان «مه» اثر اونامونو

«مه» رمانی فلسفی و از مشهورترین آثار میگل دِ اونامونو نویسندۀ پرآوازۀ اسپانیایی است که در سال 1907 نوشته و در سال 1914 منتشر شد. این اثر داستان جوانی به نام آگوستو پرز را می‌گوید که مدرک حقوق گرفته است و علاقۀ زیادی به سؤالات وجودی دارد و در دیدارش با شخص اونامونو، از او می‌شنود که صرفاً شخصیتی داستانی است. رمان «مه» را متعلق به مرحلۀ دوم جنبش مدرنیسم می‌دانند و مؤلفه‌هایی نظیر ساختارشکنی فرمی و خودارجاعی را می‌توان از ویژگی‌های آن دانست.

میگل دِ اونامونو، خالق رمان مِه

خلاصۀ داستان «مه» اثر اونامونو

آگوستو پرز جوانی است با زندگی بسیار مرتب و به‌روال. اما وقتی عاشق می‌شود و با تأثیرپذیری از گفت‌وگوهایی که با دوستش ویکتور گوتی دارد، کم‌کم تمام ابعاد زندگی را به پرسش می‌گیرد: معنای عشق‌ورزی، معنای زندگی، هدف هستی و مسائلی از این دست. این دغدغه‌ها زمانی شدت می‌گیرد که معشوقش با مرد دیگری می‌گریزد.

آگوستو برای رهایی از این بحران وجودی سراغ نویسنده‌ای مشهور به نام میگل دِ اونامونو می‌رود تا راه چاره‌ای بجوید، اما اونامونو به او می‌گوید که شخصیتی داستانی است و خالقش خود اوست و اگر بخواهد می‌تواند به‌راحتی او را بکشد.

آرای منتقدان دربارۀ «مه» اثر اونامونو

پژوهشگران و منتقدان حوزۀ ادبیات تحقیقات زیادی دربارۀ این اثر به‌خصوص ساختار و پی‌رنگ آن کرده‌اند و در آن‌ها از تأثیرات کانت، هگل، اسپینوزا و شوپنهاور گفته‌اند. همچنین می‌توان به تأثیر کی‌یرکگور اشاره کرد، چون آگوستو دقیقاً در مهی گم می‌شود و نمی‌داند کجا می‌رود یا باید چه کار کند که زندگی‌اش معنایی داشه باشد.

 

ترجمۀ فارسی

این کتاب را نشر مروارید با ترجمۀ خانم بهناز باقری منتشر کرده است.

جلد فارسی رمان مه

اگر این رمان فلسفی را خوانده‌اید یا هریک از اقتباس‌های آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *