جملاتی زیبا از کتاب «نام گل سرخ»، اثر اومبرتو اکو

جملاتی زیبا از کتاب نام گل سرخ

معرفی مختصر کتاب

نام گل سرخ نام اولین رمان اومبرتو اکو، نویسندۀ ایتالیایی، است که در سال 1980 منتشر شد. داستان این اثر مربوط به راز قتلی تاریخی است که در صومعه‌ای در ایتالیا در سال 1327 اتفاق می‌افتد. در این میان، بحث‌های زیادی دربارۀ معناشناسی در ادبیات، مطالعات قرون‌وسطایی و نظریۀ ادبی نیز صورت می‌گیرد. در این مطلب چند گزیدۀ زیبا از این کتاب را می‌خوانیم:

اومبرتو اکو، خالق کتاب نام گل سرخ

جملاتی از کتاب نام گل سرخ

«عشق چیست؟ در دنیا به هیچ‌چیز، نه انسان و نه شیطان و نه هیچ‌چیز دیگر، به اندازۀ عشق بدگمان نیستم، چون عشق بیش از هرچیز دیگر در عمق جان نفوذ می‌کند. هیچ چیزی در این دنیا نیست که تااین‌حد دل را بیاکند و در بند کند. پس اگر سلاحی برای چیرگی بر آن نداشته باشید، روحتان از راه عشق به ورطه‌ای ژرف سقوط می‌کند».

 

«خواب نیمروز همچون گناه شهوت است؛ هرچه بیشتر انجامش دهید، بیشتر خواهانش می‌شوید، ولی حس ناخشنودی و سیری و عطش همزمانی بهتان دست می‌دهد».

وبسایت علیرضا شفیعی‌نسب

«نه آنچه را که شده، بل آنچه را که می‌تواند شود نشان دهید. دنیا چه زیبا می‌شد اگر راهی برای گذر از هزارتوها وجود داشت».

 

«نظمی که ذهن ما متصور می‌شود مثل تور است، یا مثل نردبانی که برای دست‌یابی به چیزی ساخته شده. اما بعد باید نردبان را دور بیندازید، چون درمی‌یابید که با وجود کارایی‌اش، بی‌معنا بوده».

 

«هرچه سنم بیشتر می‌شود، خود را بیشتر تسلیم خواست خدا می‌کنم و کمتر برای نبوغِ خواهان دانش و ارادۀ خواهان عمل ارزش قائل می‌شوم. نیز ایمان را به‌عنوان تنها عنصر رستگاری بازمی‌شناسم، ایمانی که صبورانه منتظر می‌ماند و سؤال‌پیچمان نمی‌کند».

 

«قدرت خیال چنین است که با ادغام خاطرۀ طلا با خاطرۀ کوه، مفهوم کوه طلایی را می‌سازد».

 

«ادامه داد: ”بی‌فایده است! ما از دانش پیشینیان محروم شده‌ایم! عصر غول‌ها به تاریخ پیوسته!“

 

ویلیام اقرار کرد: ما کوتوله‌ایم، بله، اما کوتوله‌هایی که بر شانۀ آن غول‌ها ایستاده‌ایم و گرچه کوچکیم، گاهی افقی دورتر از آن‌ها را می‌بینیم“».

 

«جوانان، دیگر میلی به مطالعه ندارند، یادگیری در حال افول است، تمام دنیا و مافیها سرنگون شده‌اند، کورهایی بقیۀ کورها را رهبری می‌کنند و به سوی سقوط از پرتگاه سوق می‌دهند، پرندگان پیش از اینکه بتوانند پرواز کنند آشیانه را ترک می‌کنند، الاغ چنگ می‌نوازد و گاوها می‌رقصند».

 

«یادگیری فقط این نیست که بدانیم باید چه کنیم یا چه کاری از دستمان برمی‌آید، بلکه این را نیز شامل می‌شود که چه کاری از دستمان برمی‌آید، ولی نباید انجام دهیم».

 

اگر کتاب «نام گل سرخ» را خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *