ماریو بارگاس یوسا، کهنه‌سرباز ادبیات آمریکای لاتین

ماریو بارگاس یوسا، کهنه‌سرباز ادبیات آمریکای لاتین

کلیات

نام: ماریو بارگاس یوسا

تولد: 1936، آرکیپا پرو

ژانر: رمان، نمایشنامه، جستار

الگوها: گوستاو فلوبر، بالزاک، ویلیام فاکنر، لئو تولستوی، ارنست همینگوی، ژان‌پل سارتر، آندره مالرو، خوسه اورتگا ئی گاست، آیزایا برلین، کارل پوپر، رمون آرون، فریدریش هایک

معرفی ماریو بارگاس یوسا

ماریو بارگاس یوسا از برجسته‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین به شمار می‌آید. او علاوه بر رمان‌هایش، در حوزۀ جستارنویسی هم فردی مرجع است و آثار او دربارۀ خوانندگان دیگر، خوانندگان زیادی در سرتاسر دنیا دارد. برخی منتقدان او را از میان نویسندگان جنبش ادبی بوم آمریکای لاتین، حائز بیشترین تأثیرگذاری در سطح بین‌المللی می‌دانند.

شهرت یوسا در دهۀ 1960 رقم خورد، یعنی دورانی که رمان‌هایی هچمون «روزگار قهرمان» («شهر و سگ‌ها»)، «خانۀ سبز» و صد البته «گفت‌وگو در کاتدرال» را نوشت.

بارگاس یوسا فعالیت‌هایی خارج از دنیای ادبیات هم دارد. به‌عنوان مثال در سال 1990، در پی ریاست‌جمهوری پرو بود، هرچند نهایتاً به آلبرو فوجیموری (که امروزه فردی بدنام محسوب می‌شود) باخت. یوسا این تجربیات را در کتاب «ماهی در آب» مستند کرده است.

عکس قدیمی از ماریو بارگاس یوسا و گابریل گارسیا مارکز

رسالت نویسنده از دیدگاه یوسا

یوسا دربارۀ وظیفۀ نویسنده می‌گوید: «رسالت نویسنده این است که با شور و تعهد بنویسد و با تمام استعدادش از آنچه بدان باور دارد دفاع کند. به نظرم این بخشی از وظیفۀ اخلاقی نویسنده است که قطعاً از موضوعی صرفاً هنری فراتر است. معتقدم نویسنده دست‌کم وظایفی برای شرکت در مباحثات مدنی دارد. به نظرم، ادبیات دچار فقر می‌شود اگر از جریان کلی مردم، جامعه و زندگی جدا شود».

این نویسندۀ پروئی در سال 2010 برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد. از دیگر افتخارات او نیز می‌توان به جایزۀ معتبر میگل سروانتس و نیز جایزۀ پلانتا اشاره کرد.

آثار برجسته

– دختر بد (بازنویسی مادام بوواری) Travesuras de la niña mala

– سور بز La fiesta del chivo

– شهر و سگ‌ها La ciudad y los perros

گفت‌وگو در کاتدرال Conversación en la catedral (در این مطلب، بیشتر دربارۀ رمان «گفتگو در کاتدرال» بخوانید)

– مرگ در آند Lituma en los Andes

– جنگ آخر زمان La guerra del fin del mundo

نظراتتان را دربارۀ ماریو بارگاس یوسا و آثارش با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *