ده نکتۀ جالب دربارۀ سه‌گانۀ اقتباسی «ارباب حلقه‌ها» به کارگردانی پیتر جکسون

ده نکتۀ جالب دربارۀ سه‌گانۀ اقتباسی «ارباب حلقه‌ها» به کارگردانی پیتر جکسون

مقدمه

همه‌مان کم‌وبیش با سه‌گانۀ «ارباب حلقه‌ها» آشنایی داریم. بعضی‌ها مثل خودم چندین بار آن را کامل دیده‌اند. بعضی‌ها در حد یک بار، ولی حتی آن‌ها هم که علاقه‌ای به این ژانر ندارند و هیچ‌یک از فیلم‌های سه‌گانه را ندیده‌اند، می‌دانند که این اثر امروزه به معیار سنجش هر فیلم فانتزی‌ای تبدیل شده است. گذشته از این، کتاب منبع آن، یعنی سه‌گانۀ «اربـاب حـلقه‌ها» اثر جی. آر. آر. تالکین هم پس از این‌همه سال جزء برترین آثار ادبیات فانتزی به شمار می‌آید.

اما نکات زیادی هم هست که شاید حتی بسیاری از طرفداران پروپاقرص سه‌گانۀ اقتباسی «اربـاب حـلقه‌ها» ندانند. از مصدومیت بازیگران سر صحنه، تغییرات اساسی در فیلمنامه و فرایند دشوار انتخاب بازیگران. پیتر جکسون می‌گوید در فرایند ساخت این فیلم‌ها چندین بار حس کرده لقمه‌ای بزرگ‌تر از دهانش برداشته، اما نهایتاً محصول نهایی بسیار خوب از آب درآمد و چنان‌که عرض کردم، می‌توان گفت معیار سنجش تمام فیلم‌های فانتزی است (و شاید تا سال‌های سال بماند). در این مطلب قصد دارم 10 مورد از این نکات جالب را بنویسم.

پیتر جکسون، کارگردان فیلم اربـاب حــلقه‌ها
  1. فیلم‌نامه تغییراتی اساسی داشت

ابتدا قرار بود «ارباب حلقه‌ها» دوگانه باشد. بعد تولیدکنندگان سعی کردند پیتر جکسون را مجاب کنند که همه‌چیز را در یک فیلم خلاصه کند. خیلی چیزها قرار بود تغییر کند تا این خلاصه‌سازی صورت گیرد. مثلاً کل فیلم به شکل فلش‌بکی به زبان فرودوی پیر نشان داده شود و از تغییراتی که لازمۀ چنین فشرده‌سازی‌ای بود می‌توان این را ذکر کرد که کل صحنۀ پرماجرای معادن موریا در حد چند جمله از زبان فرودو خلاصه شود. پیتر جکسون جمله را این‌طور نقل می‌کند: «مسیری خطرناک رو از معادن موریا پشت‌سر گذاشتیم و گاندالف رو از دست دادیم».

  1. نقش گاندالف به شان کانری پیشنهاد شد (ارباب حلقه‌ها)

شان کانری فیلمنامه را خواند، اما اقرار کرد که «هیچی ازش نفهمیدم». این را نیز افزود که «بدم نمی‌آد نقشی رو بازی کنم که کامل نفهممش، اما نه به مدت 18 ماه».

  1. پیداکردن بازیگر برای نقش آراگورن خیلی دشوار بود

این نقش به نیکولاس کیج پیشنهاد شد، اما به‌خاطر مسائل خانوادگی نپذیرفت. ویگو مورتنسن هم به اصرار پسرش هنری این نقش را قبول کرد، چون پسرش عاشق کتاب «ارباب حلقه‌ها» بوده. بازیگران دیگری هم مدنظر بودند که در ادامه گفته خواهد شد.

نیکولاس کیج
  1. راسل کرو از گزینه‌های مدنظر برای نقش آراگورن بود (ارباب حلقه‌ها)

جکسون در نظر داشت که اگر مورتنسن هم این نقش را نپذیرفت، به راسل کرو و جیسون پاتریک پیشنهاد دهد. اتفاقاً راسل کرو فیلمنامه را خوانده بود و خیلی علاقه‌مند شد. اما او پس از اتمام فیلم «گلادیاتور» مشغول فیلم‌های دیگری بود و موفق به همکاری نشد.

  1. ویگو مورتنسن بیشترین آسیب را در هنگام ساخت فیلم دید

خیلی از بازیگران سر صحنه آسیب دیدند، اما ویگو مورتنسن بدتر از همه بود. از این جمله می‌توان به شکستن دو انگشت پا و خرد شدن یکی از دندان‌هایش سر یکی از صحنه‌های مبارزه اشاره کرد.

ویگو مورتنسن، بازیگر نقش آراگورن
  1. جیک جیلنهال از گزینه‌های پیتر جکسون برای نقش فرودو بود (ارباب حلقه‌ها)

اتفاقاً جیلنهال برای تست نقش هم رفت، اما آنجا تازه فهمید باید این نقش را با لهجۀ بریتانیایی بازی کند و می‌گوید یکی از بدترین تست‌های عمرش را داده است.

  1. وین دیزل هم برای نقش آراگورن تست داد

جکسون اجرای او را «بسیار جذاب» خواند، اما گفت «حس‌وحال آراگورن» را ندارد.

  1. تولیدکننده دوست داشت یکی از هابیت‌ها بمیرد (ارباب حلقه‌ها)

در اوایل مراحل تولید فیلم، باب واینستین گفته بود «نمی‌شه همه‌شون زنده بمونن. باید یکی از هابیت‌ها رو بکشیم! فرقی نداره کدوم، انتخاب با خودتون، ولی باید یکی‌شون بمیره!»

چهار هابیت اصلی در فیلم اربــاب حلــقه‌ها
  1. شان بین پای پیاده از کوه بالا می‌رفت تا به صحنۀ فیلم‌برداری برسد

می‌گوید از هلیکوپترسواری می‌ترسد، برای همین برای بعضی صحنه‌ها، با لباس و گریم بارومیر پای پیاده از کوه بالا می‌رفت و دو ساعت دیرتر از بقیه سر صحنه می‌رسید.

شان بین، در نقش بارومیر
  1. اسبچۀ سم (بیل) درواقع دو آدم‌اند که لباس اسب پوشیده‌اند (ارباب حلقه‌ها)

در یکی از صحنه‌های «یاران حلقه» که در مرداب فیلم‌برداری شده، کار با اسبچۀ واقعی دشوار بوده، برای همین دو آدم نقش آن را بازی می‌کنند. جکسون می‌گوید این کار هم سخت بود، چون بازیگران جلوی چشمشان را نمی‌دیدند و البته تا کمر در مردابی واقعی بودند. هربار که اسبچه نزدیک بود بیفتد، بازیگران فوراً نگهش می‌داشتند تا نیفتند و صحنه‌های خنده‌داری حاصل می‌شد.

شوخی کاربران فضای مجازی با استفاده از انسان به‌جای اسبچه

اگر شما هم نکتۀ جالبی دربارۀ سه‌گانۀ «ارباب حلقه‌ها» می‌دانید، با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *