نامه‌ای که آلنده را به جهان ادبیات معرفی کرد: مروری بر «خانۀ ارواح» اثر ایزابل آلنده

نامه‌ای که آلنده را به جهان ادبیات معرفی کرد: مروری بر «خانۀ ارواح» اثر ایزابل آلنده

کلیات

نام اثر و نویسنده: «خانۀ ارواح» اثر ایزابل آلنده (شیلی)

عنوان اصلی: La casa de los espíritus

زبان اصلی: اسپانیایی

صفحات: 448

سال انتشار اولیه: 1982

معرفی رمان «خانۀ ارواح»

امروزه ایزابل آلنده نام آشنایی برای جامعۀ کتاب‌خوان در سرتاسر دنیاست و قبلاً دربارۀ جدیدترین رمان او یعنی «گلبرگی از دریا» صحبت کرده‌ایم. اما اولین رمان این بانوی شیلیایی که شهرت و سبک خاص او را رقم زد، «خانۀ ارواح» بود. جالب اینجاست که چندین ناشر اسپانیایی‌زبان ابتدا این رمان را رد کردند تا اینکه سرانجام آلنده در سال 1982 موفق به انتشار آن در بوئنوس آیرس آرژانتین شد.

رمان فوراً با فروش زیاد و نظرات تحسین‌آمیز منتقدان روبه‌رو شد و آلنده را به ستارۀ صحنۀ ادبیات آمریکای لاتین تبدیل کرد. «خانه ارواح» در آن سال بهترین رمان شیلی شد و جایزۀ «پانوراما لیتراریو» را دریافت کرد. تا کنون ده‌ها ترجمه به بیش از 20 زبان از این رمان جذاب انجام شده است.

ایدۀ این اثر زمانی به ذهن آلنده رسید که شنید پدربزرگ صدساله‌اش در آستانۀ مرگ است. نامه‌ای برای او نوشت که به پیش‌نویس اولیۀ این رمان تبدیل شد. تأثیرات کتاب «صد سال تنهایی» گابریل گارسیا مارکز و سبک خاص رئالیسم جادویی در «خانۀ ارواح» کاملاً مشهود است.

ایزابل آلنده، خالق «خانۀ ارواح» و پرخواننده‌ترین نویسندۀ اسپانیایی‌زبان

خلاصۀ داستان «خانۀ ارواح»

داستان دربارۀ چهار نسل از خانوادۀ تروئبا با تمام فراز و نشیب‌ها و شادی‌ها و غم‌هایشان است و تحولات اجتماعی و سیاسی شیلی دوران پس از استعمار را به تصویر می‌کشد، هرچند اسم‌های افراد و حتی نام خود کشور صریحاً گفته نمی‌شود.

پدرسالار این خانواده استبان است؛ مردی که امیال افسارگسیخته و ساخت‌وپاخت‌های سیاسی‌اش فقط با محبت متقابل همسر معنویت‌گرایش کلارا مهار می‌شود. دخترشان بلانکا عاشق مردی است که استبان او را نالایق می‌داند و همین موضوع خشم پدر را برمی‌انگیزد، اما سیر اتفاقات به جهت‌های غیرمنتظره‌ای می‌رود.

اقتباس سینمایی

در سال 1993، فیلمی به کارگردانی بیله آگوست دانمارکی از روی «خانۀ ارواح» ساخته شد. جرمی آیرونز در این فیلم نقش استبان تروئبا و مریل استریپ نقش کلارا را بازی می‌کنند. این فیلم، برخلاف رمان منبعش، مورد استقبال زیادی قرار نگرفت که یکی از دلایلش استفاده از بازیگران انگلیسی و آمریکایی در نقش شخصیت‌های اهل آمریکایی لاتین است.

پوستر فیلم خانه ارواح با بازی جرمی آیرونز، مریل استریپ و آنتونیو باندراس

اگر این رمان جذاب را خوانده‌اید یا فیلمش را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *