داستان فرزند ازدست‌رفتۀ شکسپیر: نگاهی به رمان تاریخی «همنت» اثر مگی اوفارل

داستان فرزند ازدست‌رفتۀ شکسپیر: نگاهی به رمان تاریخی «همنت» اثر مگی اوفارل

کلیات

نام اثر و نویسنده: «همنت» اثر مگی اوفارل (بریتانیا)

عنوان اصلی: Hamnet

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 393

سال اولیۀ انتشار: 2020

معرفی رمان «همنت»

در سال 1596، همنـت، فرزند یازده‌سالۀ شکسپیر درگذشت. حدود چهار سال بعد، شکسپیر اثری را نوشت که به زعم بسیاری از منتقدین اعصار مختلف، بهترین نوشتۀ اوست: هملت، شاهزاده‌ای که نامش شباهت عجیبی به نام همـنت داشت.

چهار قرن بعد، مگی اوفارل، نویسندۀ بریتانیایی، نمایشنامۀ در مدرسه هملت را می‌خواند و از پسرکی به نام همــنت شنید که نامش چیزی جز پاورقی مختصری در زندگینامه‌های پدرش نبود. بذر کنجکاوی‌ای که سی سال پیش دربارۀ این شخصیت مرموز کاشته شده بود، حالا به شکل رمانی تمام‌وکمال جوانه زده است. این داستان، ماجرای مرگ همنت است که آثار ماندگاری بر تمام خانواده‌اش می‌گذارد. منتقد گاردین پس از ستودن این رمان دربارۀ آن می‌گوید: «همنت ثابت می‌کند که همیشه داستان‌های جدیدی برای گفتن هست، حتی دربارۀ مشهورترین شخصیت‌های تاریخ.»

مگی اوفارل، خالق رمان همنت

خلاصۀ داستان «همنت»

تابستان 1596، دختری در شهر استراتفورد انگلیس ناگهان تب می‌کند و در بستر بیماری می‌افتد. برادر دوقلویش، همنت همه‌جا را می‌گردد تا کمکی پیدا کند، اما هیچ‌کس در خانه نیست. مادرشان، اگنس دو کیلومتر دورتر در باغی سرگرم پرورش گیاهان دارویی است. پدرشان، ویلیام هم در لندن کار می‌کند. هیچ‌کدام از والدینشان خبر ندارند که این آخرین هفتۀ زندگی همنت است.

داستان الهام‌گرفته از زندگی پسر ازدست‌رفتۀ شکسپیر پرآوازه است، داستانی دربارۀ ارتباط بین فرزندان دوقلو و ازدواجی که در اثر غمی بزرگ در آستانۀ فروپاشیدن است … فراتر از تمام این‌ها، این داستان بازآفرینی لطیف زندگی پسری‌ست که به ‌دست فراموشی سپرده شده، اما نامش، با اندکی تغییر، عنوان یکی از درخشان‌ترین نمایش‌نامه‌هایی‌ست که تابه‌حال نگاشته شده است.

جوایز و افتخارات

این اثر در سال 2020 جایزۀ رمان زنان و جایزۀ حلقۀ ملی منتقدان کتاب را به دست آورد. در واپسین روزهای سال 2020، امیلی تمپل از لیترری هاب گزارش داد که رمان «همنت» در 15 فهرست مختلف از برترین کتاب‌های سال 2020 راه یافته است. این رمان در سال 2021 هم جزء نامزدهای جایزۀ والتر اسکات و مدال شایستگی اندرو کارنگی در ردۀ رمان شد.

ترجمۀ فارسی

رمان «همنت» را «انتشارات خوب» با اخذ حق قانونی کپی‌رایت و با ترجمۀ مریم رئیسی به انتشار رسانده است. این اثر جذاب هم‌اکنون در کتاب‌فروشی‌های سرتاسر کشور در دسترس است.

اگر این اثر جذاب را خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *