معرفی چارلز بوکوفسکی، قهرمان فرودستان آمریکایی

معرفی چارلز بوکوفسکی، «قهرمان فرودستان آمریکایی»

کلیات

نام: چارلز بوکوفسکی

ملیت: آمریکایی-آلمانی

تولد: 1920، آندرناخ، آلمان

وفات: 1994

ژانر: رمان، شعر، داستان‌کوتاه

الگوها: جان فانته، لوئی فردینان سلین، کنوت هامسون، ارنست همینگوی

معرفی چارلز بوکوفسکی

هنری چارلز بوکوفسکی (یا به عبارتی: هاینریش کارل بوکوفسکی) شاعر، رمان‌نویس و داستان‌کوتاه‌نویس آمریکاییآلمانی بود. آثار او تا حد زیادی تحت تأثیر فضای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سکونتگاهش یعنی لس‌آنجلس بود. بوکوفسکی در آثارش به زندگی معمولی آمریکایی‌های فقیر، عمل نوشتار، الکل، رابطه با زنان و سگ‌دو زدن فقرا می‌پردازد. بوکوفسکی صدها و چه‌بسا هزاران شعر و داستان کوتاه دارد و شش رمان که مجموعاً بیش از شصت کتاب را تشکیل می‌دهند.

Charles Bukowski
چارلز بوکوفسکی

پدر چارلز بوکوفسکی سربازی آمریکایی و مادرش آلمانی بود. در سه سالگی با خانواده‌اش به آمریکا آمد و در لس‌آنجلس بزرگ شد. به مدت دو سال از 1939 تا 1941 به دانشگاه رفت، اما ترک‌تحصیل کرد و به نیویورک رفت تا حرفۀ نویسندگی را پیش بگیرد. عدم استقبال از نوشته‌هایش باعث شد تا در سال 1946 دست از نویسندگی بردارد و حدود ده سال را به دائم‌الخمری بگذراند. پس از دچار شدن به خونریزی معده، تصمیم گرفت دوباره دست به قلم ببرد. شغل‌های مختلفی از جمله ظرف شستن، رانندگی و بار زدن کامیون، نامه‌رسانی، حراست، تصدی پمپ‌بنزین و … را پذیرفت تا بتواند با خیال راحت به نویسندگی بپردازد.

دوران نویسندگی

بوکوفسکی اولین داستانش را در بیست‌وچهار سالگی منتشر کرد و در سی‌وپنج سالگی قلم به شاعری برد. اولین مجموعه‌شعرش در سال 1959 انتشار یافت. بعد از آن حدود شصت کتاب دیگر نظم و نثر منتشر کرد که از میان آن‌ها می‌توان به «عامه‌پسند» (1994)، «جیغ‌هایی از روی بالکن» (1993) و «آخرین شب شعرهای زمینی» (1992) اشاره کرد.

این نویسنده در 9 مارس 1994 در سن 73 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان خون درگذشت. مجلۀ «تایم» او را در سال 1986، «قهرمان فرودستان آمریکایی» نامید.

برجسته‌ترین آثار چارلز بوکوفسکی

– ساندویچ ژامبون (Ham On Rye) (رمان نیمه‌خودزیست‌نگاشته)

– ادارۀ پست (Post Office) (رمان)

– هزارپیشه (Factotum) (رمان)

– زنان (Women) (رمان)

– عشق سگی است از جهنم (Love Is a Dog from Hell) (مجموعه‌شعر)

– عامه‌پسند (Pulp) (رمان)

– هالیوود (Hollywood) (رمان)

نظراتتان را دربارۀ بوکوفسکی و آثارش با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *