مروری بر زندگی و آثار آرتور میلر، نمایشنامه‌نویس آمریکایی

کلیات

نام: آرتور میلر

تولد: 17 اکتبر 1915، نیویورک، آمریکا

وفات: 2005

ژانر: تئاتر

آثار مشهور: مرگ فروشنده، بوتۀ آزمایش، چشم‌اندازی از پل

معرفی آرتور میلر

آرتور میلر نمایشنامه‌نویس و جستارنویس قرن بیستم آمریکا بود. از محبوب‌ترین نمایشنامه‌های او می‌توان به «همۀ پسرانم» (1947)، «مرگ فروشنده» (1949)، «بوتۀ آزمایش» (1953) و «چشم‌اندازی از پل» (1955) اشاره کرد. فیلمنامه‌نویسی هم از دیگر پیشه‌های میلر بود.

Arthur Miller
آرتور میلر

از ویژگی‌های شاخص میلر می‌توان این نکته را یاد کرد که خیلی اهل خودنمایی و ظاهر شدن در انظار عمومی بود. او برندۀ جایزۀ پولیتزر در ردۀ نمایشنامه بود و از دیگر نکات جالب زندگی‌اش نیز می‌توان به ازدواجش با مرلین مونرو اشاره کرد.

Arthur Miller Marylin Monroe Wedding
جشن عروسی آرتور میلر و مرلین مونرو

جوایز و افتخارات

میلر در طول دوران حرفه‌ای‌اش، علاوه بر پولیتزر، جوایز متعدد دیگری هم به خود اختصاص داده بود که از آن می‌توان به جایزۀ ادبی سنت‌لوئیس، جایزۀ شاهزادۀ آستوریاس، جایزۀ پرمیوم امپریال و جایزۀ دوروتی و لیلیان گیش اشاره کرد.

میراث آرتور میلر

میلر پس از حدود هفت دهه نویسندگی، در زمان مرگش جزء بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویسان قرن بیستم به شمار می‌آمد. پس از درگذشت میلر، بسیاری از نویسندگان و کارگردان‌های مشهور به او ادای احترام کردند و بعضی از آن‌ها او را بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویس آمریکا خواندند.

آثار برجسته

  • بوتۀ آزمایش (The Crucible)
  • مرگ فروشنده (Death of a Salesman)
  • همۀ پسرانم (All My Sons)
  • چشم‌اندازی از پل (A View from the Bridge)
  • پس از سقوط (After the Fall)
  • بها (The Price)
  • شیشۀ شکسته (The Broken Glass)

خود میلر بعضی از نمایشنامه‌ها همچون «بوتۀ آزمایش»، «مرگ فروشنده» و «همۀ پسرانم» را برای سینما نیز اقتباس کرده و در قالب فیلم‌نامه نوشته است. او حتی برای نوشتن فیلمنامۀ بوتۀ آزمایش در سال 1996، نامزد جایزۀ اسکار در ردۀ بهترین فیلمنامۀ اقتباسی نیز شد.

اگر شما هم از آثار این نویسندۀ بزرگ چیزی خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *