شکوه پوشالی جنگ و میهن‌پرستی: نگاهی به رمان «در غرب خبری نیست» اثر اریش ماریا رمارک

شکوه پوشالی جنگ و میهن‌پرستی: نگاهی به رمان «در غــرب خبـری نـیست» اثر اریش ماریا رمارک

کلیات

نام اثر و نویسنده: «در غرب خبری نیست» (در جبهۀ غرب خبری نیست) اثر اریش ماریا رمارک (آلمان)

عنوان اصلی: Im Westen nichts Neues

زبان اصلی: آلمانی

صفحات: 200

سال انتشار اولیه: 1929

معرفی رمان «در غرب خبری نیست»

«در غـرب خـبری نیـست» که با نام «در جبهۀ غرب خبری نیست» هم شناخته می‌شود، رمانی به قلم اریش ماریا رمارک، کهنه‌سرباز آلمانی جنگ جهانی اول است. این رمان فشار جسمی و روانی سربازان آلمانی را در دوران جنگ به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که پس از بازگشت به وطن، نمی‌توانند به زندگی عادی برگردند.

«در غــرب خبـری نـیست» و دنباله‌اش، «راه بازگشت»، جزء آثاری بودند که در آلمان نازی ممنوع و سوزانده شدند، اما در همان 18 ماه پس از انتشار، بیش از 2.5 میلیون نسخه در 22 زبان مختلف از این کتاب به فروش رسید. امروزه این اثر را جزء برترین رمان‌های ضدجنگ به حساب می‌آورند.

اریش ماریا رمارک، خالق رمان در غـرب خــبری نـیست

خلاصۀ داستان «در غــرب خبـری نیست»

در سال 1914، تعدادی دانش‌آموز جوان و آرمان‌اندیش با تحریک معلمشان تصمیم می‌گیرند به «جنگ باشکوه» بروند. آتش میهن‌پرستی در ذهنشان زبانه می‌کشد و همه داوطلب می‌شوند. داستان این کتاب مربوط به «سربازی ناشناس» و جوان است که وحشت و ناامیدی از زندگی را در سنگرهای مخوف جنگ جهانی اول تجربه می‌کند.

مضامین رمان «در غرب خبری نیست»

یکی از درون‌مایه‌های اصلی این رمان، دشواری بازگشت به زندگی عادی برای سربازانی است که موقعیت‌های طاقت‌فرسای جنگی را تجربه کرده‌اند. بی‌ارزش بودن جان سربازان نیز از مضامین دیگر «در غـرب خبـری نیـست» است. فرماندهان دور از جبهه نشسته‌اند و این جوانان را به مسلخ می‌فرستند، بی‌آنکه از وحشت‌های خط مقدم خبر داشته باشند. از دیگر موضوعات مهم در این رمان می‌توان به ملی‌گرایی کورکورانه است. رمارک نشان می‌دهد دلیل پیوستن بسیاری از جوانان به جنگ، نه از روی میل باطنی، که به‌خاطر حس میهن‌پرستی و غرور است.

اقتباس سینمایی

این رمان تا کنون دست‌مایۀ دو فیلم اقتباسی شده است. یکی در سال 1930 به کارگردانی لوئیس مایلستون اکران شد. این فیلم نامزد پنج جایزۀ اسکار شد که از آن‌ها به سه جایزه از جمله بهترین فیلم سال رسید. این فیلم بیشتر به «در جبهۀ غرب خبری نیست» شهرت دارد.

تصویری از فیلم در جبهۀ غرب خبری نیست به کارگردانی لوئیس مایلستون

در سال 1979 نیز فیلمی تلویزیونی به کارگردانی دلبرت مان منتشر شد که در آن ریچارد توماس نقش پاول بویمر را بازی می‌کند.

درضمن گفته می‌شود اقتباس دیگری از این فیلم در دست تهیه است.

اگر این رمان ضدجنگ را خوانده‌اید یا هریک از اقتباس‌هایش را تماشا کرده‌اید نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *