معرفی آگاتا کریستی، ملکۀ بلامنازعۀ ادبیات جنایی

معرفی آگاتا کریستی، ملکۀ بلامنازعۀ ادبیات جنایی

کلیات

نام کامل: آگاتا مری کلاریسا میلر (معروف به آگاتا کریستی)

تولد: 1890، دوون، انگلستان

وفات: 1976

ژانر: داستان رمزآلود، جنایی، هیجانی

الگوها: ادگار آلن پو، آنا کاترین گرین، آرتور کانن دویل، جی.کی. چسترتون

معرفی آگاتا کریستی

قبل از هرچیز باید گفت آگاتا کریستی رکورد گینس پرفروش‌ترین نویسندۀ تاریخ را دارد. شاید همین نکته برای بیان قدرت آفرینش او کافی باشد. کریستی 66 رمان و مجموعه‌داستان جنایی، 14 نمایشنامه و 6 رمان عاشقانه (که البته با نام مستعار بودند) منتشر کرد. بیش از دو میلیارد نسخه از کتاب‌های او به فروش رسیده که نیمی از آن نسخ انگلیسی و نیمی از آن نسخه‌های ترجمه است.. طبق اطلاعات نمایۀ ترجمه، رکورد ترجمۀ آثار دست آگاتا کریستی است و آثارش به دست‌کم 103 زبان ترجمه شده است. شخصیت‌هایی همچون هرکول پوآرو و خانم مارپل یادگارهای این نویسندۀ انگلیسی هستند. پروفروش‌ترین کتاب او که «و سپس هیچ‌یک باقی نماندند» نام دارد، با بیش از 100 میلیون نسخه فروش جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ نیز به شمار می‌آید.

آگاتا کریستی، پرفروش‌ترین نویسندۀ تاریخ

زندگی آگاتا کریستی

آگاتا مری کلاریسا میلر در دیوون انگلستان به دنیا آمد. او یک خواهر و یک برادر بزرگ‌تر از خودش داشت. پیش از آنکه ازدواج کند و به لندن برود، در دوران جنگ جهانی اول مدتی در بیمارستانی نظامی به حال مجروحان جنگی رسیدگی کرد. پس از این دورۀ پرستاری، مدتی نیز بخش داروسازی بیمارستانی کار کرد و این شغل تأثیر زیادی روی نوشته‌هایش داشت، کما اینکه بسیاری از قتل‌های موجود در کتاب‌هایش با سم صورت می‌گیرد. در جنگ جهانی دوم نیز دستیار داروساز در بیمارستان کالج دانشگاهی لندن بود و به دانش خوبی در این حوزه رسید که در رمان‌هایش کاملاً مشهود است.

اولین رمان کریستی، «ماجرای اسرارآمیز در استایلز» در سال 1920 منتشر شد. او در دوران ازدواج اولش، شش رمان، یک مجموعه‌داستان و تعدادی داستان‌کوتاه تکی منتشر کرد. اما کریستی در سال 1928 از شوهرش که به او خیانت کرده بود جدا شد و در سال 1930 با مکس مالوآن ازدواج کرد. این دو تا پایان عمر کریستی در سال 1976 زندگی شادی کنار هم داشتند.

آگاتا کریستی جوایز متعددی را نیز در دوران نویسندگی خود دریافت کرد و امروزه معتبرترین جایزۀ داستان‌های جنایی و رمزآلود به افتخار او «جوایز آگاتا» نام گرفته است. تا کنون فیلم‌های زیادی نیز بر پایۀ آثار کریستی ساخته شده است.

جلد کتاب «و سپس هیچ‌یک باقی نماندند»، پرفروش‌ترین رمان آگاتا کریستی

آثار برجسته

– و سپس هیچ‌یک باقی نماندند (And Then There Were None)

– ماجرای اسرارآمیز در استایلز (The Mysterious Affair at Styles) (اولین داستان هرکول پوآرو)

– قتل در قطار سریع‌السیر شرق (Murder on the Orient Express)

– قتل در خانۀ کشیش (Murder at the Vicarage) (اولین داستان خانم مارپل)

– مرگ بر روی رود نیل (Death on the Nile)

اگر از آثار جذاب آگاتا کریستی خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *