از مادران و دختران افغانستان: نگاهی به رمان «هزار خورشید تابان» اثر خالد حسینی

از مادران و دختران افغانستان: نگاهی به رمان «هزار خورشید تابان» اثر خالد حسینی

کلیات

نام اثر و نویسنده: «هزار خورشید تابان» (یک‌هزار خورشیدرو) اثر خالد حسینی (افغانستانآمریکا)

عنوان اصلی: A Thousand Splendid Suns

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 372

سال انتشار اولیه: 2007

معرفی رمان «هزار خورشید تابان»

در ابتدای معرفی این رمان جذاب خالد حسینی بهتر است این نکته را بگوییم که ترجمۀ صحیح عنوان شاید «یک‌هزار خورشیدرو» باشد، چون چنان‌که خود خالد حسینی گفته، عنوان آن برگرفته از شعری از صائب تبریزی است که می‌گوید: «حساب مه جبینان لب بامش که می‌داند؟ / دوصد خورشیدرو افتاده در هر پای دیوارش». ولی با این حال نام «هزار خورشید تابان» در کشورمان آشناتر است و از این جهت همین عنوان را در این مقاله استفاده می‌کنم.

قبلاً در مطلبی دربارۀ «بادبادک‌باز»، نخستین رمان خالد حسینی، صحبت کردم (مطلب را اینجا بخوانید). در این پست قصد دارم کمی از رمان دومش یعنی «هزار خورشید تابان» بنویسم. این رمان نیز مانند اثر قبلی‌اش موضوعاتی خانوادگی را به تصویر می‌کشد، اما خالد این بار به شخصیت‌های زن می‌پردازد. و از همین جهت گفته که این رمان «داستان یک مادر و دختر» است، درحالی‌که «بادبادک‌باز» داستان پدر و پسری بود.

خالد حسینی، نویسندۀ رمان هزار خورشید درخشان

خلاصۀ داستان «هزار خورشید تابان»

حسینی در این رمان داستان پرفرازونشیب دوره‌ای سی ساله از تاریخ افغانستان را به تصویر می‌کشد، از حملۀ شوروی تا حکومت طالبان و بازسازی‌های پس از طالبان. در این داستان خشونت و ترس و امید و ایمان مردم این کشور را به شکلی صمیمی می‌بینیم و می‌خوانیم. داستان دربارۀ دو نسل از شخصیت‌هاست که با جنگی مصیبت‌بار کنار هم می‌آیند.

دختری جوان به نام مریم با مادرش در کلبه‌ای کوچک در حومۀ هرات زندگی می‌کند. مادرش خدمتکار سینماداری ثروتمند به نام جلیل بود که درواقع پدر مریم است. اما پس از باردار شدن این زن، جلیل او را اخراج و به این کلبه می‌فرستد.

نظرات منتقدان

رمان «هزار خورشید تابان» به محض انتشار در سال 2007 با استقبال خیلی خوبی از سوی منتقدان روبه‌رو شد و نشریاتی همچون «کرکس ریویو»، «پابلیشرز ویکلی»، «لایبرری ژورنال» و … مرورنوشت‌های بسیار تحسین‌آمیزی دربارۀ آن نوشتند. این اثر تا پانزده هفته در صدر فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار داشت و در هفتۀ اول بیش از یک میلیون نسخه فروخت.

فیلم اقتباسی

در سال 2007، شرکت کلمبیا پیکچرز حقوق ساخت اقتباس سینمایی این رمان را خرید، ولی تا به امروز که هواداران حدود 14 سال منتظر بوده‌اند، همچنان چنین فیلمی ساخته نشده است.

اگر شما هم این رمان زیبا را خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *