در جنگ و عشق: نگاهی به رمان «وداع با اسلحه» اثر ارنست همینگوی

در جنگ و عشق: نگاهی به رمان «وداع با اسلحه» اثر ارنست همینگوی

کلیات

نام اثر و نویسنده: «وداع با اسلحه» اثر ارنست همینگوی (آمریکا)

عنوان اصلی: A Farewell to Arms

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 293

سال انتشار اولیه: 1929

معرفی و خلاصۀ داستان «وداع با اسلحه»

«وداع با اسلحه» رمانی از ارنست همینگوی نویسندۀ آمریکایی است که ماجراهای آن در دوران نبرد ایتالیا در جنگ جهانی اول رخ می‌دهد. این رمان روایتی اول‌شخص از زبان ستوان فردریک هنری آمریکایی است که در بخش آمبولانس‌ها در ارتش ایتالیا خدمت می‌کند. در خلال این داستان، ماجراهای رابطۀ عاشقانۀ هنری با پرستاری انگلیسی به نام کاترین بارکلی را نیز می‌خوانیم. بسیاری از اتفاقات این رمان برگرفته از تجربۀ شخصی همینگوی است.

انتشار این رمان، جایگاه ارنست همینگوی را به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین رمان‌نویسان مدرن آمریکایی تثبیت کرد. این کتاب اولین رمان پرفروش همینگوی بود و آن را «برجسته‌ترین رمان جنگی آمریکایی از فاجعۀ جنگ جهانی اول» خوانده‌اند.

ارنست همینگوی در دوران جنگ جهانی اول در ایتالیا

نظرات منتقدان

این رمان با نظرات مثبتی روبه‌رو شد و امروزه یکی از بهترین آثار ادبی همینگوی به شمار می‌آید.

گور ویدال دربارۀ این کتاب می‌نویسد «اثری بلندپروازانه است که می‌توان در آن، سرآغاز لحن محتاط، هنرمندانه و بی‌عیب‌ونقص … مخصوص نثر همینگوی را مشاهده کرد». در نقدی که نیویورک تایمز در سال 1929 دربارۀ این کتاب نوشت هم می‌خوانیم: «کتابی تکان‌دهنده و زیباست».

اقتباس سینمایی «وداع با اسلحه»

تا کنون چندین فیلم و سریال بر مبنای رمان «وداع با اسلحه» ساخته شده است. از این جمله می‌توان به فیلمی با همین نام به کارگردانی فرانک بورزیگی اشاره کرد که در سال 1932 اکران شد. چارلز ویدور در سال 1957 همان فیلم را بازسازی کرد. در سال 1966 نیز اقتباسی در قالب یک مینی‌سریال سه‌قسمتی به کارگردانی رکس تاکر پخش شد.

فیلم «در عشق و جنگ» نیز اگرچه اقتباسی از این رمان نیست، اما به زندگی همینگوی در ایتالیا می‌پردازد، زمانی که رانندۀ آمبولانس بود و مدتی بعد این رمان را نوشت. کارگردان این فیلم که در سال 1996 اکران شد ریچارد اتنبرا است و کریس اودانل در آن نقش همینگوی را ایفا می‌کند.

پوستر مینی‌سریال وداع بااسلحه

اگر این رمان را خوانده‌اید یا هریک از فیلم‌های آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *