هشت نکته برای تقویت عادت کتاب‌خوانی در فرزندان

هشت نکته برای تقویت عادت کتاب‌خوانی در فرزندان

پژوهش‌های زیادی نشان داده کودکانی که اهل مطالعه هستند به لحاظ هوشی و هم موارد دیگری نظیر انضباط نسبت به دیگر کودکان قوی‌ترند. پرسش اینجاست که چطور می‌توان این عادت مطالعه را به فرزندان انتقال داد و آن‌ها را افرادی کتاب‌دوست بار آورد. در این مطلب به هشت نکته برای تقویت عادت کتاب‌خوانی در فرزندان اشاره می‌کنم.

1. کتاب‌خواندن را عادتی روزانه بدانید.

از رمان روزی که فرزندتان به دنیا می‌آید، می‌توانید تربیت او را در این زمینه آغاز کنید. پژوهش‌ها نشان داده خواندن چیزی با صدای بلند نیز مانند آغوش برای نوزادان آرام‌بخش است. اگر عادت کنید هرروز کتاب بخوانید، احتمالاً فرزندتان از سنی کمتر از آنکه فکرش را می‌کنید به کتاب علاقه‌مند و مشتاق می‌شود.

2. جلوی فرزندتان مطالعه کنید

علاقه‌تان چه به کتاب، مجله، روزنامه یا هر نوع محتوای نوشتاری دیگر که هست، جلوی چشم فرزندتان مطلعه کنید. کودکان اکثراً از راه دیدن یاد می‌گیرند. اگر شما با اشتیاق مطالعه کنید، فرزندتان نیز احتمالاً همین اشتیاق را به دست می‌آورد.

3. فضای مطالعه به وجود آورید

فضای مطالعه نیاز نیست جایی بزرگ باشد یا مجهز به کتابخانه‌ای آنچنانی باشد. یک مبل یا صندلی در محل خواب کودکتان می‌تواند کافی باشد. کنجی راحت که نور مناسب و فضای کافی برای نگه‌داشتن دو سه کتاب داشته باشد می‌تواند مطالعه را در ذهن فرزندتان با راحتی و آرامش پیوند بزند.

4. به کتابخانه بروید

کتابخانه مکانی عالی برای جست‌وجوی کتاب‌ها و نویسندگان مختلف است. اتفاقاً خیلی از کتابخانه‌ها برنامه‌های متنوعی برای کودکان دارند. اگر کودکتان را به کتابخانه ببرید، هم عادت مطالعه در او تقویت می‌شود و هم کودکان دیگری را در حال مطالعه می‌بیند که این خود اثر بسیار مثبتی دارد.

راهکارهایی برای تقویت عادت کتاب‌خوانی در کودکان

5. بگذارید فرزندتان کتاب موردعلاقه‌اش را انتخاب کند

وقتی به کتابخانه می‌روید، این تجربۀ جست‌وجو و گشتن در میان کتاب‌ها برای بچه بسیار هیجان‌آور است. اگر کودک خودش کتابی را برگزیند، احتمال اینکه آن را بخواند بیشتر است. اگر نگران تناسب محتوای کتاب با سن فرزندتان هستید، معمولاً کتابداران می‌توانند به خوبی راهنمایی‌تان کنند که به چه بخش‌هایی از کتابخانه مراجعه کنید.

6. در زندگی روزمره، «خواندن» را برجسته کنید

مطالعه یا عمل خواندن محدود به این نیست که بنشینید و کتابی خوب در دست بگیرید. بلکه بخشی از زندگی روزمره نیز هست. در طول روز به فرزندتان کمک کنید هرچه می‌تواند بخواند. منظور صرفاً کتاب نیست، بلکه مثلاً تابلوهای راهنما، منوهای رستوران، لیست خرید و مواردی از این دست همه می‌توانند به تقویت عادت مطالعه در کودکان کمک کنند.

7. کتاب‌های محبوب را دوباره بخوانید

شاید شما از خواندن چندین بارۀ یک کتاب خسته شوید، ولی فرزندتان خیلی از آن لذت می‌برد. کودکان عاشق این هستند که در یک داستان یا تصویر، دنبال چیزهایی بگردند که دفعۀ قبل متوجهش نشده‌اند. بازخوانی کتاب‌ها همچنین به آن‌ها فرصتی می‌دهد تا در ذهنشان کلماتی را که می‌شنوند با کلماتی که روی صفحات می‌بینند متصل کنند. این‌طور می‌شود که شاید حتی کودکتان همان کتاب را در دست بگیرد و بخش‌هایی از آن را برایتان بخواند.

8. در مورد سوادآموزی کودکان مطالعه کنید

شاید معلم نباشید، ولی فراموش نکنید که اولین معلم فرزندتان شما هستید. اگر چیزهایی در مورد مهارت‌های خواندن در سنین مختلف بدانید، این دانش می‌تواند به شما کمک زیادی در تقویت عادت مطالعه در کودکتان کند.

اگر شما هم نکتۀ خاصی برای تقویت عادت کتاب‌خوانی در فرزندان می‌دانید، با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *