معرفی ده کتاب کوتاه و جذاب

معرفی ده کتاب کوتاه و جذاب

هر از گاهی، پس از اتمام یک کتاب بلند، هوس می‌کنیم کتاب کوتاهی را یکی دو روزه بخوانیم. خواندن چنین کتاب‌هایی لذت خاص خودش را دارد و گنجینه‌ای غنی از چنین آثار پرمحتوا ولی کوتاهی در ادبیات جهان نهفته است، اما وقتی به فکر خواندن چنین اثری می‌افتیم، شاید همان لحظه عنوان خاصی به ذهنمان نرسد. به همین دلیل، در این مطلب به معرفی ده کتاب کوتاه و جذاب می‌پردازم که هریک کمابیش 100 صفحه است. شاید برای مواقعی که حس خواندن کتابی کوتاه را داشتید، همراه داشتن این لیست خالی از لطف نباشد.

آپدیت: فیلم‌های برگرفته از این کتاب‌ها در مطلبی جداگانه (کلیک کنید) معرفی شده است.

 

1: مزرعۀ حیوانات، جرج اورول

«همۀ حیوانات برابرند، اما بعضی حیوانات برابرترند». این اثر جاودان جرج اورول نیاز به هیچ معرفی‌ای ندارد. به‌خاطر مضامین فرازمانی و داستان‌گویی فوق‌العاده، این اثر را در صدر فهرست کتاب‌های کوتاه قرار داده‌ام.

Animal Farm
جلد مزرعۀ حیوانات

2: شازده کوچولو، آنتوان دوسنت اگزوپری

دیگر اثر نام‌آشنا و کلاسیک که هرکس در طول عمرش دست‌کم یک بار آن را می‌خواند. نوشتۀ آنتوان دوسنت اگزوپری فرانسوی. داستان شخصیت دوست‌داشتنی شازده کوچولو که از سیارات مختلف از جمله زمین دیدن می‌کند و به کاوش موضوعاتی همچون تنهایی و دوستی و عشق می‌پردازد. وبسایت شخصی علیرضا شفیعی‌نسب وبسایت شخصی علیرضا شفیعی‌نسب

The Little Prince
جلد شازده کوچولو

3: شهریار، نیکولو ماکیاولی

رسالۀ سیاسی قرن شانزدهمی که ماکیاولی ایتالیایی آن را نوشته است. این کتاب به اهداف موردنظر برای پادشاهان (همچون افتخار و بقای حکومت) می‌پردازد و هر روشی، ولو غیراخلاقی، را در رسیدن به این اهداف موجه می‌داند.

The Prince
جلد شهریار

4: مسخ، فرانتس کافکا (نقد و بررسی بیشتر در این مطلب)

رمانی کوتاه و از بهترین آثار فرانتس کافکای شهیر که در سال 1915 منتشر شد. داستان مسخ مربوط به فروشنده‌ای به نام گرگور سامسا است که یک روز صبح بیدار می‌شود و می‌بیند به حشره‌ای بزرگ تبدیل شده است. تمام طول کتاب مربوط به سازگاری او با شرایط جدیدش است.

Metamorphosis
جلد مسخ

5: سرود کریسمس، چارلز دیکنز

از دوست‌داشتنی‌ترین آثار چارلز دیکنز انگلیسی. داستان ابنزر اسکروج، پیرمرد خسیس، که روح دستیار سابقش، جیکوب مارلی، و نیز سه روح کریسمس به دیدنش می‌آیند و این دیدار رفته‌رفته شخصیت او را متحول می‌کند. کتابی بسیار لذت‌بخش برای یک شب سرد زمستانی.

A Christmas Carol
جلد سرود کریسمس

6: سیذارتا، هرمان هسه (نقد و بررسی این رمان در این مطلب)

از آثار شناخته‌شدۀ هرمان هسه‌ی آلمانی و ماجرای سفر مردی به نام سیذارتا برای خودشناسی. این کتاب نثری ساده و دلنشین دارد و به کاوش مضامین معنوی عمیقی می‌پردازد. وبسایت شخصی علیرضا شفیعی‌نسب

Siddhartha
جلد سیذارتا

7: پیرمرد و دریا، ارنست همینگوی

رمانی کوتاه و آخرین اثر مطرح از ارنست همینگوی، نویسندۀ بزرگ آمریکایی. داستان سانتیاگو، ماهیگیر پیر که مدت‌هاست در خلیج کوبا به دنبال گرفتن یک نیزه‌ماهی بزرگ است. داستان جدال بی‌پایان زندگی و مرگ. این اثر جایزۀ پولیتزر برد و کمیتۀ نوبل آن را از عوامل تأثیرگذار بر اعطای جایزۀ نوبل به همینگوی معرفی کرد. وبسایت شخصی علیرضا شفیعی‌نسب

The Old Man and the Sea
جلد پیرمرد و دریا

8: موش‌ها و آدم‌ها، جان اشتاین‌بک (نقد و بررسی بیشتر در این مطلب)

اثری کوتاه از دیگر نویسندۀ شهیر آمریکا، جان اشتاین‌بک. داستان جرج میلتون و لنی اسمال، دو کارگر مزرعه که در دوران رکود بزرگ اقتصادی در آمریکا، از مکانی به مکان دیگر می‌روند تا شاید شغلی بیابند و نانی درآورند.

Of Mice and Men
موش‌ها و آدم‌ها

9: ملکوت، بهرام صادقی

«در ساعت یازده شب چهارشنبه آن هفته جن در آقای مودت حلول کرد». این جملۀ آغازین مشهور رمان زیبای ملکوت است، اثری کوتاه از نویسندۀ زبردست کشورمان، بهرام صادقی. آقای مودت و دوستانش برای شب‌نشینی به باغی رفته‌اند که آنجا جن در آقای مودت حلول می‌کند و دوستانش فوراً او را برای درمان نزد شخصیتی مرموز به نام دکتر حاتم می‌برند که خیلی زود معلوم می‌شود چیزی بسیار فراتر از صرفاً یک پزشک است. وبسایت شخصی علیرضا شفیعی‌نسب

ملکوت، نوشتۀ بهرام صادقی
ملکوت، بهرام صادقی

10: آوای وحش، جک لندن

رمان ماجراجویانه‌ای از جک لندن آمریکایی. داستان سگی به نام باک که او را از خانه‌اش می‌ربایند و در آلاسکا به‌عنوان سگ سورتمه می‌فروشند. این سگ کم‌کم با شرایط سخت و وحشیانه روبه‌رو می‌شود و وادار می‌گردد برای بقا بجنگد.

The Call of the Wild
جلد آوای وحش

اگر هریک از این کتاب‌ها را خوانده‌اید، یا پیشنهادی برای افزودن به این فهرست دارید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *