اقتباس سینمایی ده کتاب کوتاه و جذاب

اقتباس سینمایی ده کتاب کوتاه و جذاب

قبلاً در مطلبی ده کتاب را معرفی کردیم که به رغم حجم کوچکشان، از آثار ادبی برجسته به شمار می‌آیند. بنا به درخواست یکی از مخاطبان محترم، در این مطلب قصد دارم دربارۀ اقتباس سینمایی ده کتاب کوتاه و جذاب که قبلاً معرفی شده بود بنویسم. البته اکثر این آثار چندین بار برای سینما و تئاتر و رسانه‌های مختلف مورد اقتباس قرار گرفته‌اند، اما در این مطلب برای هرکدامشان (به استثنای شازده کوچولو) صرفاً یک فیلم معرفی می‌کنم که به نظرم بهترین اقتباس آن است. هر فیلمی را در همان قسمتی که معرفی شده به وبسایت آی‌ام‌دی‌بی لینک داده‌ام تا کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ هریک از فیلم‌ها راحت‌تر باشد.

توضیحات مربوط به این کتاب‌ها را در اینجا بخوانید.

1. مزرعۀ حیوانات، جرج اورول

از میان چند فیلم مختلفی که از رمان «مزرعۀ حیوانات» ساخته شده، فیلم تلویزیونی محصول 1999 به کارگردانی جان استیونسن به نظرم بهترین اقتباس است. انتقادی که از این فیلم خوش‌ساخت کرده‌اند این است که پایان داستان را تغییر می‌دهد.

پوستر فیلم مزرعۀ حیوانات

2. شازده کوچولو، آنتوان دو سنت اگزوپری

رمان جذاب «شازده کوچولو» بارها و بارها در رسانه‌های مختلف اقتباس شده است. از جذاب‌ترین فیلم‌هایی که از روی این رمان ساخته شده می‌توان به فیلم انگلیسی محصول 1974 (به کارگردانی استنلی دانن)، انیمۀ ژاپنی محصول 1978 (به کارگردانی کوجی یاماکازی) و انیمیشن فرانسوی محصول 2015 (به کارگردانی مارک آزبرن) اشاره کرد.

پوستر فیلم شازده کوچولو

3. شهریار، نیکولو ماکیاولی

البته که این اثر داستانی نیست و طبیعتاً اقتباس سینمایی هم ندارد، ولی برای آشنایی و تحلیل بیشتر این کتاب می‌توان مستند «ماکیاولی» محصول 2014 (ساخت کمپانی بی‌بی‌سی) را تماشا کرد. اقتباس سینمایی ده کتاب کوتاه و جذاب

شهریار

4. مسخ، فرانتس کافکا (نقد و بررسی بیشتر این رمان در این مطلب)

رمان «مسخ» چندان مناسب تبدیل به فیلم نیست، ولی با این وجود چندین فیلم از روی آن ساخته شده است. از میان این‌ها می‌توان به اقتباس 85 دقیقه‌ای به کارگردانی کریس سوانتون اشاره کرد که در سال 2012 اکران شد. وب‌سایت شخصی علیرضا شفیعی نسب

پوستر فیلم مسخ

5. سرود کریسمس، چارلز دیکنز

انیمیشن زیبایی که در سال 2009 از روی این شاهکار دیکنز ساخته شد جزء محبوب‌ترین آثار اقتباسی این لیست است. کارگردان این فیلم رابرت زمکیس است و جیم کری نقش ابنزر اسکروج را ایفا می‌کند.

پوستر فیلم سرود کریسمس

6. سیذارتا، هرمان هسه (نقد و بررسی این رمان در این مطلب)

در سال 1972 یعنی پنجاه سال بعد از انتشار کتاب «سیذارتا» فیلمی با همین نام به کارگردانی کنراد روکس اکران شد. این فیلم 89 دقیقه‌ای در هند ضبط شد.

پوستر فیلم سیذارتا

7. پیرمرد و دریا، ارنست همینگوی

فیلم کلاسیک «پیرمرد و دریا» به کارگردانی جان استرجس که در سال 1958 اکران شد نیاز به هیچ معرفی‌ای ندارد. این فیلم جذاب قطعاً بهترین اقتباس از «پیرمرد و دریا» است و در سال انتشارش، نامزد سه جایزۀ اسکار شد و یکی از آن‌ها (بهترین موسیقی اریجینال) را دریافت کرد.

پوستر فیلم پیرمرد و دریا

8. موش‌ها و آدم‌ها، جان اشتاین‌بک (نقد و بررسی بیشتر در این مطلب)

فیلم زیبای «موش‌ها و آدم‌ها» محصول سال 1992، به کارگردانی گری سینایس نیز آن‌قدری شهرت دارد که نیازی به معرفی نداشته باشد. در این فیلم، خود گری سینایس در نقش جرج میلتون و جان مالکوویچ در نقش لنی اسمال ایفای نقش می‌کنند.

پوستر فیلم موش‌ها و آدم‌ها

9. ملکوت، بهرام صادقی

با اینکه متأسفانه سینمای اقتباسی چندان در کشورمان باب نیست، از رمان «ملکوت» یک فیلم ساخته شده است. کارگردان این فیلم خسرو هریتاش است و بهروز وثوقی در آن ایفای نقش می‌کند. فیلم «ملکوت» محصول سال 1355 است.

پوستر فیلم ایرانی ملکوت

10. آوای وحش، جک لندن (نقد و بررسی فیلم «آوای وحش» را در این مطلب بخوانید)

از میان فیلم‌های مختلف برگرفته از رمان «آوای وحش» شاید بتوان بهترینشان را همین اثر اخیر محصول سال 2020 دانست. کارگردان این فیلم کریس سندرز است و هریسون فورد در آن ایفای نقش می‌کند.

پوستر فیلم آوای وحش

اگر هریک از این فیلم‌ها یا اقتباس‌های دیگری از این آثار تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *