مروری بر رمان «خبرخوان» (اخبار جهان) اثر پولت جایلز

.نقد و بررسی رمان «خبرخوان» اثر پولت جایلز، نویسندۀ آمریکایی

در دوران پس از جنگ داخلی آمریکا، دختری ده‌ساله در تگزاس راهی سفری بلند برای بازگشت به خانۀ خاله و شوهرخاله‌اش می‌شود. این دختر از چهار سال پیش که جنگجویان کیووا والدینش را کشته بودند با این جنگجویان زندگی کرده است.

جلد رمان News of the World
جلد انگلیسی رمان خبرخوان

جوهانا لیونبرگر تقریباً هیچ‌چیز از شش سال اول عمرش که با پدر و مادرش زندگی می‌کرد به یاد نمی‌آورد. و حافظه‌اش تنها تا خانوادۀ کیووایی‌اش قد می‌دهد. این دختر حتی انگلیسی هم بلد نیست و طبق استانداردهای سفیدپوستان، نامتمدن محسوب می‌شود. کیووایی‌ها به خاطر اذیت‌وآزارهای مداوم سواره‌نظام، او را به کارگزاری سرخپوست می‌فروشند. کاپیتان جفرسون کال کید اینجا وارد صحنه می‌شود، کهنه‌سرباز هفتادساله که در دو جنگ حضور داشته و در سال 1870، که اتفاقات داستان رخ می‌دهد، خبرخوانی حرفه‌ای است، یعنی در تگزاس دوره‌گردی می‌کند و برای مخاطبانی که عطش اخبار جهان را دارند، روزنامه می‌خواند.

سفری پرماجرا

جفرسون در ابتدا اکراه دارد او را 400 مایل به سن‌آنتونیو و نزد خاله‌اش ببرد، اما خیلی زود متوجه می‌شود که به‌خاطر زندگی کوچ‌نشینی‌اش بهترین گزینۀ ممکن برای این کار است. این را هم می‌داند که رساندن دختر کاری درست و انسان‌دوستانه است. واگنی می‌خرد و سفرشان آغاز می‌شود، سفری که مخالفت و هیاهوی زیاد جوهانای رام‌نشده را برمی‌انگیزد، اما کم‌کم رابطه‌ای میان این دو شکل می‌گیرد.

از ویژگی‌های مهم نوشتار پولت جایلز این است که روایتی احساساتی تحویل خواننده نمی‌دهد، بلکه رابطۀ میان دو شخصیت اصلی را، دست‌کم تا حدی، بر مبنای نیاز به زنده‌ماندن نشان می‌دهد، اما رفته‌رفته احترام و حتی حس نیازی میان جوهانا و کید شکل می‌گیرد. آنچه اتحادشان را مستحکم می‌کند رویارویی با موانع فراوان در طول مسیر است. موانعی همچون طبیعت وحشی، نداشتن سلاح و مواجهه با یک کابوی بدذات و دارودسته‌اش که می‌خواهند کید را بکشند و از دختر برای اهداف پلیدش استفاده کنند. چنانکه انتظار می‌رود، کید و جوهانا سرانجام رابطه‌ای عمیق و پرمهر را شکل می‌دهند. و وقتی سرانجام به لیونبرگر می‌رسند، کاپیتان باید تصمیمی سخت بگیرد که دختر را آنجا رها کند یا کنارش بماند.

این رمان لحنی شاعرانه و تأثیرگذار دارد، ولی از طریق همدلی و عمق شخصیت‌های اصلی‌اش از کلیشه‌های رایج این سبک داستان دوری می‌کند.

ترجمۀ فارسی

رمان خبرخوان را نشر خوب با ترجمۀ مهرداد وثوقی به انتشار رسانده است. نسخۀ فارسی این رمان که در سال 1399 منتشر شد، 214 صفحه دارد.

جلد فارسی رمان خبرخوان
جلد فارسی رمان خبرخوان

اقتباس سینمایی

در سال 2020، فیلمی با کارگردانی پل گرین‌گرس از روی رمان خبرخوان ساخته شد. در این فیلم، تام هنکس در نقش کاپیتان کید و هلنا زنگل در نقش جوهانا ایفای نقش می‌کنند. فیلم اخبار جهان (خبرخوان) قرار است در 25 دسامبر 2020 اکران شود.

تصویری از فیلم اخبار جهان (خبرخوان)
تصویری از فیلم اخبار جهان /خبرخوان

آپدیت: در این پست، مطلبی را در که دربارۀ فیلم «اخبار جهان» نوشته‌ام بخوانید.

درصورتی که رمان خبرخوان را خوانده‌اید یا فیلم آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *