«داشتن و نداشتن» اثر ارنست همینگوی، داستانی از مصائب دوران رکود بزرگ

«داشتن و نداشتن» اثر ارنست همینگوی، داستانی از مصائب دوران رکود بزرگ

کلیات

نام اثر و نویسنده: «داشتن و نداشتن» اثر ارنست همینگوی (آمریکا)

عنوان اصلی: To Have and Have Not

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 176

سال انتشار اولیه: 1937

معرفی رمان

«داشتن و نداشتن» رمانی از ارنست همینگوی است که از مشهورترین آثار او به شمار می‌آید. داستان دربارۀ ناخدایی درستکار به نام هری مورگان است که به‌خاطر شرایط بد اقتصادی حاصل از رکود بزرگ مجبور می‌شود به بازار سیاه روی بیاورد و بین کوبا و فلوریدا قاچاق کند. مورگان در یکی از معامله‌هایش فریب مشتری ثروتمندی را می‌خورد و وضعش از آنچه بود هم بدتر می‌شود.

این کتاب دومین رمان همینگوی بود که بین سال‌های 1935 تا 1937 نوشته شد و بعد از بازگشت او از اسپانیا اصلاح شد. جفری مایرز، زیست‌نگار همینگوی معتقد است این رمان به شدت تحت‌تأثیر ایدئولوژی مارکسیستی است، تفکری که همینگوی در دوران جنگ داخلی اسپانیا (که در آن به ارتش جمهوری‌خواهان کمک می‌کرد) با آن آشنا شده بود.

ارنست همینگوی، خالق رمان داشتن و نداشتن

ساختار کتاب «داشتن و نداشتن»

این رمان همینگوی ریشه در دو داستان کوتاه دارد که قبلاً نوشته بود. این دو رمان فصل‌های ابتدایی را تشکیل می‌دهند و مابقی داستان که حدود دوسوم حجم کتاب را تشکیل می‌دهد بعداً نوشته شد.

روایت از زوایای دید مختلف، در دوران مختلف و از زبان شخصیت‌های مختلف گفته می‌شود و نام شخصیت‌ها زیر فصل‌ها می‌آید تا مشخص شود راوی کیست.

اقتباس‌های سینمایی «داشتن و نداشتن»

سه فیلم مطرح از روی این رمان ساخته شده است. اولی فیلمی است که هاوارد هاکس در سال 1944 ساخت. این فیلم، با عنوان مشابه رمان و نقش‌آفرینی هامفری بوگارت و لورن باکال، مضامین مهم رمان را تغییر می‌دهد و جنبه‌های رمانتیک داستان را به مضمون اصلی فیلم تبدیل می‌کند.

پوستر فیلم داشتن و نداشتن با بازی هامفری بوگارت

فیلم دیگر «نقطۀ فروپاشی» نام دارد. این فیلم را مایکل کورتیز در سال 1950 کارگردانی کرد. این فیلم با اینکه ماجراهای داستان را به جنوب کالیفرنیا منتقل می‌کند، ولی وفادارترین اقتباس سینمایی از رمان مورد بحث به شمار می‌آید.

پوستر فیلم نقطۀ فروپاشی

دیگر اقتباس این رمان، فیلم ایرانی و نام‌آشنای «ناخدا خورشید» است. کارگردان این فیلم، که محصول سال 1365 است، آقای ناصر تقوایی است. و بازیگرانی همچون داریوش ارجمند، علی نصیریان و فتحعلی اویسی در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. چنان‌که انتظار می‌رود ماجراهای این داستان به جنوب کشورمان و خلیج فارس منتقل می‌شود.

پوستر فیلم ناخدا خورشید

اگر شما هم این رمان زیبا را خوانده‌اید یا هریک از اقتباس‌های آن را تماشا کرده‌اید نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *