نقد و بررسی رمان «عقاید یک دلقک» اثر محبوب هاینریش بل

نقد و بررسی رمان «عقاید یک دلقک» اثر محبوب هاینریش بل

کلیات

نام اثر و نویسنده: «عقاید یک دلقک» اثر هاینریش بل (آلمان)

عنوان اصلی: Ansichten eines Clowns

زبان اصلی: آلمانی

صفحات: 300

سال انتشار اولیه: 1963

معرفی رمان «عقاید یک دلقک»

این کتاب نخستین اثری بود که از هاینریش بل، نویسندۀ نوبل‌بردۀ آلمانی خواندم. تصویری که تا پیش از خواندن این کتاب از بل داشتم این است که به سبکی پیچیده و سنگین می‌نویسد، ولی اتفاقاً متن کتاب کاملاً روان بود. در عین حال، مضامین عمیقی در این کتاب کاوش می‌شود که در مجموع تجربۀ خوبی را برای خواننده رقم می‌زند.

داستان کتاب دربارۀ دلقکی موفق به نام هانس اشنیر است که معشوقه‌اش ماری، پس از چندین سال زندگی، او را ترک می‌کند تا با مردی کاتولیک ازدواج کند.

این جدایی منجر به افسردگی هانس و حادثه‌ای در یکی از اجراهای او می‌شود. هانس بعد از آن به شهر زادگاهش برمی‌گردد و به بازاندیشی زندگی‌اش می‌پردازد: از دست دادن خواهرش در دوران جنگ، انتظارات پدر میلیونرش که کار هانس را نمی‌پسندد و به هیچ روی حاضر به کمک به او نیست، ریاکاری مادرش که ابتدا برای «نجات» آلمان از شر یهودیان می‌جنگید و بعد از جنگ، در تلاش‌های مربوط به «آشتی» مشارکت داشت و فعال بود. وبسایت شخصی علیرضا شفیعی نسب

Heinrich Boll
هاینریش بل

مضامین کتاب «عقاید یک دلقک»

خود بل می‌گوید هیچ انگیزۀ ضدکاتولیکی در نوشتن این کتاب نداشته است، ولی از جمله مضامینی که در کتاب «عقاید یک دلقک» به چشم می‌خورد نقش کلیسای کاتولیک در ایجاد تفرقه میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌هاست. درواقع کلیساست که نمی‌گذارد هانس (که در خانواده‌ای پروتستان پرورش یافته) با ماری کاتولیک ازدواج کند.

اقتباس سینمایی

در سال 1976، فیلمی با همین نام به کارگردانی وویچخ یاسنی اهل جمهوری چک از روی رمان ساخته شد. این فیلم را به عنوان نمایندۀ آلمان غربی در چهل‌ونهمین دورۀ جوایز اسکار در ردۀ بهترین فیلم خارجی فرستادند، اما نتوانست به میان نامزدهای نهایی راه یابد. وبسایت شخصی علیرضا شفیعی نسب

Ansichten eines Clowns
پوستر فیلم

اگر شما هم این رمان به‌یادماندنی را خوانده‌اید یا فیلم آن را تماشا کرده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *