گریز از گذشته: نگاهی به فیلم «اخبار جهان» با بازی تام هنکس

گریز از گذشته: نگاهی به فیلم «اخبار جهان» با بازی تام هنکس

کلیات

نام اثر و کارگردان: «اخبار جهان» («خبرخوان») به کارگردانی پل گرینگرَس (محصول آمریکا و چین)

بر اساس: رمان «خبرخوان» اثر پولت جایلز

بازیگران: تام هنکس (کاپیتان کید)، هلنا تسنگل (یوهانا)

عنوان اصلی: News of the World

زبان اصلی: انگلیسی، آلمانی، کیوایی

مدت‌زمان: 118 دقیقه

سال انتشار اولیه: 2020

معرفی فیلم «اخبار جهان»

قبلاً در مطلبی دربارۀ رمان «خبرخوان» («اخبـار جـهان») اثر پولت جایلز نوشتم و در آن زمان گفته بودم که اقتباس سینمایی آن به‌زودی اکران می‌شود. حالا پس از چندی فرصت شد تا این فیلم را تماشا کنم و تصمیم گرفتم چند کلمه‌ای دربارۀ آن بنویسم.

کارگردانی فیلم وسترن «اخبار جهان» را پُل گرینگرَس کارگردان بریتانیایی به عهده دارد و چنان‌که گفته شد، داستان آن بر پایۀ رمان «خبرخوان» نوشتۀ پولت جایلز است. داستان دربارۀ کهنه‌سرباز جنگ داخلی آمریکاست که باید دخترکی را در مسیری 600 کیلومتری از دل غرب وحشی به بازماندگان خانواده‌اش برساند.

کاور فیلم اخـبار جـهان با بازی تام هنکس

خلاصۀ داستان «اخبار جهان»

کاپیتان کید، کهنه‌سرباز جنگ داخلی آمریکا، مسئولیتی قبول می‌کند تا دخترکی به نام یوهانا را (که سال‌ها پیش سرخپوست‌های کیووا او را ربوده و میان خود بزرگ کرده‌اند) به دست خاله و شوهرخاله‌اش برساند. در این سفر طولانی در جست‌وجوی خانه، خطرات زیادی در انتظار این دو شخصیت بسیار متفاوت است.

استقبال از فیلم «اخبار جهان»

نکتۀ جالبی که دربارۀ این فیلم می‌توان گفت این است که در آمریکا در سینماها اکران شد، اما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، انتشار آن در سایر کشورها به نتفلیکس سپرده شد. منتقدان به محض انتشار این فیلم، از آن استقبال بسیار خوبی کردند و در آثار خود به‌خصوص به بازی فوق‌العادۀ تام هنکس (که به نظرم در حد اسکار بود) و تسنگل، فیلمبرداری منحصربه‌فرد، موسیقی متن بسیار متناسب و کارگردانی ماهرانۀ گرینگرس اشاره کردند.

فیلم «اخبار جهان» (در میان بسیاری جوایز دیگر که رقمشان جمعاً به 35 می‌رسد) نامزد چهار جایزۀ اسکار شد: بهترین موسیقی اورجینال، بهترین فیلمبرداری، بهترین طراحی لباس و بهترین صداگذاری. گفتنی‌ست بازی تسنگل جوان نیز نامزد جایزۀ نقش مکمل گلدن گلوب و جایزۀ انجمن بازیگران سینما شد.

فیلم اخـبار جـهان بر اساس رمان خبرخوان به قلم پولت جایلز ساخته شده است

مضامین فیلم

در نگاه اول شاید فیلم «اخبار جهان» را داستانی ساده و ماجرایی در غرب وحشی بدانیم، اما هرچه فیلم بیشتر جلو می‌رود، متوجه می‌شویم هریک از دو شخصیت اصلی به نوعی در حال گریز از گذشتۀ خود هستند که جزئیاتش رفته‌رفته بر بیننده آشکار می‌شود. همین باعث می‌شود پیوندی ناگسستنی میانشان شکل بگیرد.

اگر فیلم زیبای «اخبار جهان» یا رمان منبع آن یعنی «خبرخوان» نوشتۀ پولت جایلز را خوانده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *