گذشتۀ همیشه‌حاضر: نگاهی به رمان «خانم دالووی» اثر ویرجینیا وولف

گذشتۀ همیشه‌حاضر: نگاهی به رمان «خانم دالووی» اثر ویرجینیا وولف

کلیات

نام اثر و نویسنده: «خانم دالووی» اثر ویرجینیا وولف (انگلیس)

عنوان اصلی: Mrs. Dalloway

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 194

سال انتشار اولیه: 1925

معرفی رمان «خانم دالووی»

«خانم دالووی» از رمان‌های مشهور ویرجینیا وولف، نویسندۀ مدرنیست انگلستان است که زندگی کلاریسا دالووی را به تصویر می‌کشید، زنی از طبقۀ مرفه جامعه در انگلیس دوران بعد از جنگ جهانی اول. داستان به شیوۀ جریان سیال ذهن روایت می‌شود و سیر خطی ندارد. به این شیوه، تصویری از ساختار جامعۀ بین دو جنگ جهانی ارائه می‌گردد. این اثر امروزه جزء صد رمان برتر انگلیسی‌زبان به انتخاب مجلۀ «تایم» به شمار می‌آید.

ویرجینیا وولف، خالق رمان خانم دالووی

خلاصۀ داستان «خانم دالووی»

داستان مربوط به یک روز از زندگی کلاریسا دالووی است. کلاریسا مشغول انجام تدارکات یک جشن مهمانی است، ولی ذهنش درگیر چیزهای دیگری است. هرچه بیشتر کارهایش را پیش می‌برد، بیشتر به یاد روزگار قدیم می‌افتد و وقتی آن را با واقعیت کنونی مقایسه می‌کند، در مورد انتخاب‌هایی که او را به اینجا رساند دیدگاه جدیدی می‌یابد.

ساختار رمان «خانم دالووی»

در این اثر، تمام رویدادها، به‌جز فلش‌بک‌ها، در یک روز «در اوسط ماه ژوئن» 1923 اتفاق می‌افتد. تک‌تک صحنه‌ها افکار همان لحظۀ شخصیت‌ها را دنبال می‌کنند و از این جهت می‌توان آن را نمونۀ داستان‌گویی به شیوۀ جریان سیال ذهن دانست. وولف مرز میان روایت و جملات شخصیت‌ها را می‌شکند و بدین‌ترتیب روایت بین راوی دانای کل و تک‌گویی درونی در نوسان است. بیست شخصیت در این جریان سیال ذهنی دخیل می‌شوند، ولی عمدۀ رمان مربوط به کلاریسا دالووی و سپتیموس اسمیت است.

مضامین

دو خط روایی این رمان که در ذهن خـانم دالــووی و سپتیموس اسمیت می‌گذرد مدام به دو گذشتۀ متفاوت برمی‌گردد: دوران جوانی در بورتن برای خانــم دالــووی و دوران خدمت در «جنگ بزرگ» و کشته شدن یکی از هم‌رزمان به نام اِوِنز برای سپتیموس اسمیت. در خلال این ماجراها، مضامین متعددی مطرح می‌شود که از آن می‌توان به زمان و گذر عمر، مرگ، بیماری روانی، مشکلات وجودی و نقش زنان در جامعه اشاره کرد.

اقتباس سینمایی

فیلم «خانـم دالــووی» در سال 1997 به کارگردانی مارلین گوریس هلندی اکران شد. در این فیلم ونسا ردگریو نقش کلاریسا دالووی را بازی می‌کند.

تصویری از فیلم خانم دالووی به کارگردانی مارلین گوریس

اگر این رمان کلاسیک را خوانده‌اید یا فیلمش را تماشا کرده‌اید نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *