بردن کل جهان و باختن روح: نگاهی به رمان «تراژدی آمریکایی» اثر تئودور درایزر

بردن کل جهان و باختن روح: نگاهی به رمان «تراژدی آمریکایی» اثر تئودور درایزر

کلیات

نام اثر و نویسنده: «تراژدی آمریکایی» اثر تئودور درایزر (آمریکا)

عنوان اصلی: An American Tragedy

زبان اصلی: انگلیسی

صفحات: 900

سال انتشار اولیه: 1925

معرفی رمان «تراژدی آمریکایی»

تئودور درایزر را از بزرگ‌ترین نویسندگان آمریکایی مکتب ناتورالیسم می‌دانند و شاید بتوان «تراژدی آمریکایی» را شهیرترین اثر او قلمداد کرد. این رمان سترگ همچون تابلوفرشی جامع و مفصل از جامعۀ آمریکاست که داستانی جذاب با مضمون بلندپروازی و قتل و عواقب این‌ها بر آن نقش بسته است. این کتاب را از این جهت تراژدی «آمریکایی» نامیده‌اند که پیش‌ران اصلی اتفاقات آن، تعقیب بی‌رحمانۀ رؤیای آمریکایی است، یعنی پیشرفت و کسب ثروت و جایگاه به هر وسیلۀ ممکن. از این لحاظ، این رمان را «نسخۀ آمریکایی ”جنایت و مکافات“» توصیف کرده‌اند.

تئودور درایزر، خالق تراژدی آمریکایی

داستان این رمان بر اساس پروندۀ واقعی قتل گریس براون در سال 1906 و محاکمۀ دلداده‌اش است. کلاید گریفیتس در خانواده‌ای فقیر و کم‌سواد به دنیا آمده و حالا عموی ثروتمندش او را در خانوادۀ خود استخدام کرده است. کلاید با یکی از زنان کارگر به نام رابرتا رابطه‌ای برقرار می‌کند و او را آبستن می‌کند و در این حین، عاشق دختری از طبقۀ مرفه به نام ساندرا فینچلی نیز می‌شود که فرزند یکی از ثروتمندترین مردان شهر است. قضیه زمانی بالا می‌گیرد که کلاید و رابرتا در قایقی تنها هستند. آنجاست که درایزر ما را به درون ذهن کلاید می‌برد: «مگر این … این … همان چیزی نیست که این مدت بهش فکر کرده‌ای و آرزویش را داری؟ تصادف، تصادفی ناخواسته». قایق واژگون می‌شود و رابرتا داخل آب می‌افتد و کلاید هم نجاتش نمی‌دهد.

نابودی رؤیای آمریکای

وقتی دادگاه محاکمۀ کلاید گریفیتس برگزار می‌شود، شواهد همه بر علیه اوست و سرانجام مجرم شناخته می‌شود. اما سؤالی در اینجا بی‌پاسخ می‌ماند. آیا کلاید هم قربانی رؤیاهایی نشد که جامعه برایش ساخته بود؟ شخصیت‌پردازی صبورانه و آهستۀ درایزر در طی نزدیک به هزار صفحه کتاب، چشم ما را به روی مطلبی مهم باز می‌کند. اینکه یک جامعۀ مادی‌گرا می‌تواند افراد به چه سمت‌وسویی ببرد.

اقتباس سینمایی «تراژدی آمریکایی»

گرچه فیلم‌هایی نیز به شکل مستقیم‌تر و سرراست بر مبنای این رمان زیبا ساخته شده، ولی شاید مشهورترین اثر اقتباسی از آن، فیلم «مکانی در آفتاب» به کارگردانی جرج استیونز و نقش‌آفرینی مونتگومری کلیفت و الیزابت تیلور باشد. این فیلم در سال 1951 نامزد نه جایزۀ اسکار شد که از آن میان، شش‌تای آن‌ها (از جمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه) را دریافت کرد.

پوستر فیلم مکانی در آفتاب، برگرفته از رمان تراژدی آمریکایی

ترجمۀ فارسی

کتاب «تراژدی آمریکایی» را آقای سعید باستانی به فارسی ترجمه کرده و با همکاری انتشارات هاشمی به چاپ رسانده است.

جلد فارسی رمان تراژدی آمریکایی

 

اگر این کتاب جذاب را خوانده‌اید یا هریک از اقتباس‌های سینمایی آن را دیده‌اید، نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *